Poetycka strefa
Jerzego
Granowskiego
Jerzego
Granowskiego
Życie jest piękne, nie marnujmy go. Optymistom żyje się lepiej.
Uskrzydleni - Antologia FPS Czechowice-Dziedzice 2013-2022
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała
Redaktor wydania: Ryszard Grajek
Druk: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
Rok wydania: Październik 2022
Liczba stron: 320
Format: A5
ISBN 978-83-66717-25-1
Poezja śpiewana - wydanie pokonkursowe 2022
Podkreślić muszę, że były dwa pierwsze miejsca - Oskar Sikora ze swoim tekstem, muzyką i wykonaniem pt. Intro. Towarzyszył mu, grając na gitarze, Jakub Masztalerz.
W wydaniu znalazły się jeszcze teksty uczestników konkursu:
Wydawnictwo: Fundacja Instytut Sztuki Młodej w Bytomiu i druk: Komograf
Rok wydania: 16 lipca 2022
Liczba stron: 16
Format: A5
Klucz do światła - antologia MFPS Płovdiv 2020
Redaktorkami wydania są:
Rozalia Aleksandrova i Jelena Divarova
Udział w fesiwalu wzięli poeci z 12 państw:
Bułgaria, Polska, Białoruś, Ukraina, Turcja, Irlandia, Holandia, Italia, Albania, Uzbekistan, Palestyna i Rosja.
Wiersze tłumaczyli:
Teresa Moszczyńska-Lazarowa, Rozalia Aleksandrova, Lcezar Celiaszki, Dymitr Christov, Ani Pietrova, Natalia Aleksandrova i Emilia Kulinska.
W almanachu znalazły się dwa moje wiersze:
- Odkrywcy naszych czasów (s.107)
- Radość obok mnie - Zosi (s.108)
Złączeni słowem - Antologia FPS Czechowice-Dziedzice 2019
W antologii jest:
CV, foto i mój wiersz:
Requiem łódki.
Złączeni słowem
- Międzynarodowa antologia VII Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2019
Redaktor wydania: Ryszard Grajek
Wydawca: Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała
Stron: 182
Druk: Drukarnia ARKA w Cieszynie
ISBN 978-83-64784-66-8
Majstersztyk chleba - Antologia 2019
Wydawnictwo i druk: Komograf
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 412
Format: 16.5 x 23.5 cm
Redakcja: Piotr Goszczycki - Literacka PKP-Jazda
Numer ISBN: 978-83-66118-11-9
Kod paskowy (EAN): 9788366118119
Literáti na trati III - aneb Železnice bez hranic 2016
Antologia zawiera prozę, wiersze i zdjęcia 50. autorów:
Bartoň Karel, Bartoš Jaroslav, Beran Ladislav, Bína Miroslav, Bonaventurová Jitka, Buchta Břetislav, Dolejšová Jitka, Dvořák Jan, Faltus Miroslav, Fencl Ivo, Franc Václav, Goszczycky Piotr, Granowski Jerzy, Havlová Marie, Herzig Zdeněk, Horenský Zdeněk, Hosnedlová Hanka, Hostaša Oldřich, Kaprálek Miroslav, Kopecká Věra, Kowalczyk Marcin, Kovářová Daniela, Kučera Liboslav, Linhart Jan, Liška Martin, Malina Alen, Měkuta Martin, Mikolajek Evčen, Němec Oldřich, Nováková Jaromíra, Pijáček Miroslav, Pikart Petr, Pikartová Petra, Procházková Petra Alexandra, Sládeček Petr, Slávik Miloš, Stejskal Pavel, Svoboda Filip, Šilerová Jitka, Šmerhová Jarmila, Špánik Laco, Šastný MiloŠ, Štekl Jiří, Tylšar František, Uher Richard, Vídenský Martin, Vojtěchová Anna, Vopátek Petr, Zeman Pavel, Čemlička Zdeněk.
Literáti na trati III
Autor: František Tylšar a spol.
Obsah: sborník děl železničářů
Vydáno: 2016
Formát, vazba: A5, pevná itá
Stran: 362
ISBN: 978-80-88113-49-2
Cena: 300,- Kč
Naszym zdaniem - Antologia Grupy Literackiej "Zdanie".
Oto co na temat tego wydania pisze Tadeusz Dudek - poeta, publicysta, eseista i krytyk literacki:
Siedząc w grocie ukutej z kamieni kulturalnego dziedzictwa, pojęć i obrazów, współczesny jaskiniowiec, stara się odzwierciedlić to, co widzi. Poeta rodzi się z buntu wobec tego, co było, jest i będzie. Wchodzi w gwałtowny dyskurs z rzeczywistością, słowem buduje przestrzeń wyobraźni, chroni własną indywidualność, a i swoje ego przed przerostem ambicji, bywa przewrażliwiony. Ciągle w ruchu myśli, kojarzy i szuka we wszystkim ładu, równowagi między treścią a formą, estetycznego sensu, metaforycznych uniesień (z których widać więcej), jakiejś własnej, oryginalnej formuły. Nie ulega politycznej poprawności, nie daje się zniewolić przeszłością, śmiało jej patrzy w oczy, odważnie wybiega w przyszłość kreując, stale ryzykuje. Myśli co mówi, mówi co myśli (czasem przez sen), nazywa rzeczy po imieniu, poszerza swoje horyzonty, ale wciąż czuje się jakoś skrępowany i ograniczony. Ma przed sobą ścianę, ekran na cały świat (globalną wioskę), penetruje nawet kosmos (wszystko, co się da), jest dociekliwy. Szybko się zorientował, że im więcej wiedzy gromadzi, tym mniej rozumie. Nic tu do siebie nie pasuje: znajduje stworzenia z dwoma głowami, dodatkowymi kończynami (albo bez) tracą płeć, tożsamość, istotę, garbią się, obracają przeciw sobie. Życie, jak wiadomo, to choroba na śmierć, więc i poeci z tej antologii są zarażeni ową śmiertelną chorobą (wzmocni ich, gdy nie zabije).
Najmłodsza z poetek (Michalina Bielas) ma w tym swój udział. Od majowego maku się uzależniła. Intensywnie reaguje na czerwień czasem odlatuje. Czuje się jak dziecko na płatkach krwawego kielicha. Patrząc w nieboskłon odczuwa samotność. Pisząc pamiętnik swojej śmierci, stara się pozostać sobą (zwłaszcza w otoczeniu cieszących się inaczej, upojonych alkoholem). Czyści niebo z chmur i myśli, oddziela świadomość od nieświadomości. W takich chwilach tylko czuła ręka matki potrafi przeniknąć przez jej cielesność i dotrzeć do najciemniejszego, najbardziej skrywanego wnętrza. Dziecko soku porzeczkowego, patyków na opał, przemienia się w rwącą rzekę (od piersi do czaszki), karmi rybki manną z nieba, bada wpływ zanurzenia na jakość życia. W jej wierszach świat bardziej niż zwykle umiera, trudniej mu się odrodzić. Strach na wróble ginie tragiczną śmiercią z rąk natury. Jaskółki w czasie burzy chowają się w stodole. Jej zeszmacony horror powszechny rozgrywa się na polu kukurydzy.
W wierszach kolejnej tylko o rok starszej poetki (Laury Kolasy) wyblakłe cienie spalają się w płomieniach świec (na popiół), strach serce ściska, w grudniu wszyscy marzną. Nad purpurowym sadem zapada sen, w puchu i mroku znikają granice. Na piaskach błękitnej pustyni czernią się kryształki lodu, bursztyny kute w słońcu, milczenie jedwabiu jest bardziej wymowne niż owiec. Poetka znajduje się w nieustannym ruchu, żyje zmianą w skwarze dnia i w deszczu, zastyga, wykręcając się szeptem. Wataha i natłok myśli zagłusza jej uczucia, serce bije coraz mocniej, światła gasną, traci równowagę, budzą się potwory, ołów w duszy, sumienie kaleczy skrzydła (choć czuje, że anioły ma po swojej stronie). Każda idylla ma tu swój koniec, kwiaty lubią umierać samotnie.
Opowieść o śmierci sięga zenitu w utworach o kolejny rok starszej Karoliny Pradeli. Tu już nie ma żartów, tracimy dystans - jest styczeń 1945 roku. Na ulicach zaplamionych krwią niewinnych ofiar palą się stosy dokumentów. Jakieś szkielety z obozu koncentracyjnego w brudnych, zużytych pasiakach stoją przy ogrodzeniu (na chwilę wyłączono napięcie). Poetka tropi, zdumiona, znajduje więźniarkę, która w tych nieludzkich warunkach zachowała człowieczeństwo. Mały Jaś na wojnie skonał, na gwiazdkę nie zdążył zasłużyć, nawet na jedną belkę. Na koniec poetka przeszukuje szafę pełną zapachów po zmarłym bliskim, czuje z nim silną więź, tęsknotę, i przeżywa wieczną pustkę.
Rzeź niewiniątek wśród utworów kilka lat starszej Anny Sroślak ma już znaczenie czysto metaforyczne. Oddziałuje tak na nią widok nagich konarów uginających się pod ciężarem mgły w świetle księżyca, białe noce. Słyszy kolory, widzi czerń, poddaje się melancholii, w jej utworach odradza się psychodeliczny feniks. Ludzie zmartwychwstają tylko po to, by cię do grobu wpędzić. Poetkę uwodzi wyobraźnia (bawi się obrazem, ale gra dojrzale). W jeziorze snów straszą topielcy (w kniei wyje). Dom bez widoku z okna (wina bezgłowej lalki). W kawiarni wypatrzyła wiedźmę (swój poznał swego), ale nie pozwoliła wniknąć sobie do umysłu. Nie jest łatwo być normalnym we własnym świecie, gdy inni uznają cię za wariata.
Najstarszy z tej piątki, Adam Michniewicz, życie poświęcił tanatologii (wszystko kojarzy ze śmiercią). Grzebiąc w kurhanie, obok ciszy wiecznej, znalazł ślady jakiejś niedokończonej imprezy (czarny kapturek wiesza go na szyi). W jego świecie ludzie szybciej się starzeją, jesień przychodzi już z końcem lipca. Sugeruje, że o panu Nikt, najwięcej się słyszy, bo nie pasuje do ogółu. Nie musi nawet mówić dużo. Poeta rozpisał się o sylwestrze swojego życia. Przed nowym rokiem chciał się zmienić, ale bezboleśnie (najlepiej przez sen). Doskonaląc się z książką w ręku przy gorącej czekoladzie, szybko stał się panem własnego ciała i umysłu. Wdarł się do świata swoich marzeń, wyrzucił klucz, zatopił w myślach. Obudził go jakiś łomot, ale za drzwiami nikogo nie było, wyszedł na ulicę. W końcowej scenie stoi na moście, by skoczyć w nowy rok (w rzece hulały demony), fale karmiły się ludzką bezmyślnością. Nim zdążył dotrzeć do lustra wody, usłyszał syk kosy (czasu) na gardle. Stanął ponownie na moście już odmieniony (niezniszczalny i skromny) w świetle sztucznych ogni. Asfalt zdobił rozbity na pamiątkę zegarek.
Dopełnieniem wyżej cytowanych poetów z antologii są komentarze Jerzego Granowskiego (też poety, choć w wieku już emerytalnym) do wydanych wcześniej książek z poezją innych autorów: Wóz Tespisa Dariusza Bereskiego; Literackie komunikaty o trwaniu rzeczywistości Grzegorza Tokarczyka i Małgorzaty Angel Spowiedź. Ma to zapewne wzmocnić wypowiedź nowopowstałej grupy literackiej z ambicją stworzenia własnego programu, poszerzyć spectrum jej możliwości i horyzonty. Grupa nie powstaje w próżni.
Młodzi znajdują wsparcie w środowisku poetów bardziej wiekowych. Poezja na Śląsku ma się więc chyba dobrze, znajduje się w dialogu, komentowana, interpretowana, żyje. Wyznam, że z przyjemnością pomedytowałem nad tą antologią. I nie będę na koniec ukrywał też mam własne zdanie.
Naszym Zdaniem
Antologia GL Zdanie
Redakcja Adam Michniewicz i Jerzy Granowski
Wydawnictwo SMFG Katowice
Posłowie - Tadeusz Dudek
Drukarnia Kolumb Siemianowice Śl.
ISBN 978-83-927050-3-1
Papilarne linie pióra - Antologia
Na kartach antologii odnajdziemy różnorodną twórczość takich Autorów jak: Adrian Atamańczuk, Barbara Maria Barteczka, Zbigniew Barteczka, Izabela Monika Bill, Mariusz Bober, Bolesław Brzuchacz, Sylwester Cybort, Michał Witold Gajda, Krzysztof Graboń, Jerzy Granowski, Tomasz Jakubiak, Krystian Kajewski, Ewa Korczyńska, Odys Korczyński, Elżbieta Kurowska, Lidia Nowosad, Aleksander Pietraszunas, Ewa Prusińska-Kolasińska, Zygmunt Jan Prusiński, Jurata Bogna Serafińska, Jan Siwmir, Hubert Suder, Józef Tomoń, Krystyna Wajda Horodko, Henryka Wołoszyk, Marek Zabielski, Bolesław Zaja i gościnnie Marta Rakowska. Okładkę, która zapowiada nam się tajemniczym odciskiem pióra zaprojektował Tomasz Jakubiak. Książka dostępna będzie w sklepie wydawnictwa na:
Przygody małej Amelki...
Dochód ze sprzedaży zostanie w całości przeznaczony na cele charytatywne dla chorych dzieci. Link do pobrania i nr konta na stronie księgarni: http://ksiegarniaautorska.blogspot.com/
DOŁĄCZ DO NASZEJ AKCJI, POMÓŻ DZIECIOM
Redakcja - Wiesława Lampert-Szczyra
Konsultacja - Lucyna Siemińska
Ilustracje - Marta Gracz
Ilustracja na okładce - Jerzy Granowski
Wydawnictwo Mart-Gra
www.mart-gra.strefa.pl
Wydanie I - Ebook i druk
ISBN 978-83-64245-01-5
Patologia słuchu, głosu, mowy i narządu równowagi
Mowa rozwija się filogenetycznie i powstaje jako następstwo koordynacji i scalania czynnościowego poszczególnych jednostek morfologiczno-czynnościowych od receptorów do kory mózgowej i od kory do narządów wykonawczych.
W złożonym procesie komunikatywnym (proces porozumiewania się z otoczeniem) od strony morfologiczno-czynnościowej wyróżnia się trzy elementy składowe:
Część informacyjna (część percepcyjna) obejmuje wszystkie receptory oraz aferentne drogi nerwowe i umożliwia przyjmowanie wrażeń zewnętrznych poprzez kanały zmysłowe i narządy zmysłów (słuch, wzrok, dotyk).
Ośrodkowy układ nerwowy, w którym dokonuje się magazynowanie, opracowanie i integracja napływających ze świata zewnętrznego informacji. W OUN odbywa się reguluje czynności efektorów, za pomocą których organizm nasz reaguje na bodźce płynące ze środowiska zewnętrznego.
Część efektoryczna (część ekspresyjna) pozwala na przekazywanie informacji do otoczenia za pomocą mowy artykułowanej, pisma, mimiki, gestu.
Otolaryngologia w praktyce pozycja 1
Š Katedra i Klinika Otolaryngologii
Š Autorzy poszczególnych rozdziałów
Redakcja: Piotr Goszczycki
Projekt okładki: Jerzy Granowski,
lek. Klaudyna Zwierzyńska
ISBN 978-83-62769-91-9
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment poniższej publikacji nie może być kopiowany, przechowywany w jakimkolwiek układzie pamięci i transmitowany elektronicznie, mechanicznie, za pomocą fotokopii, nagrań lub w jakikolwiek inny sposób, bez wcześniejszej zgody Katedry i Kliniki Otolaryngologii WUM w Warszawie.
Wydawnictwo Komograf
komograf@komograf.com
Warszawa 2014
"Po drugiej stronie miłości" - Almanach Literacki
Almanach jest pokłosiem III Międzynarodowego Konkursu Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa św. Macieja Apostoła pt. "Po drugiej stronie miłości".
Książka prezentuje 150 poetów z 10 krajów: Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Szkocji, Irlandii Północnej, Anglii, Niemiec, Polski oraz USA i zamyka się w 216 stronach. Grafika na okładce oraz trzy rysunki wewnątrz książki jest autorstwa Agaty "Atka" Cichy, której konkursowy wiersz też ma swoje miejsce.
Cieszę się, że moja grafika "Macierzyństwo", jako jedyny linoryt spośród wielu rysunków i ozdobników graficznych znalazł się książce (str. 134). Chociaż nie jest on własciwie wyeksponowany i nieco zdeformowany to jednak nie umniejsza to wartości całej książki.
"Po drugiej stronie miłości" - Almanach Literacki
Redaktor Edward Przebieracz
ISBN 978-83-62835-24-9
"Ślady wiary" - Antologia przemyśleń
Założeniem Roku Wiary jest zaproszenie do zatrzymania się i ponownego odkrywania Chrystusa. Wyznawanie wiary z ufnością i nadzieją powinno być nie tylko wymodlone, ale i ponownie przeżywane. Siła i piękno wiary tkwi w człowieku, dlatego Rok Wiary to czas szczególnej refleksji oraz poszukiwań siebie i drugiego człowieka, pamiętając że Jezus jest zawsze obok.
Autorzy "Antologii przemyśleń" pragną zatrzymać chwile, dostrzegają wiarę i budują na jej fundamentach teraźniejszość i przyszłość. Zadają cenne pytania, na które niełatwo odpowiedzieć, dotykają sensu, który w natłoku informacyjnym trudno dostrzec.
Zapraszam do codziennego przeżywania swojej wiary, a pomocą i drogowskazem może stać się niniejsza publikacja. Razem poszukajmy odpowiedzi na pytania, wątpliwości, bo ma je każdy, bez względu na wiek. Przyznam się, że ja też czasem staję wobec trudnych pytań.
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski
Posłowie
Wierzymy w Boga i Boską Moc, niezależnie od bagażu doświadczeń życiowych, wykształcenia, wieku. Wiara jest w nas i każdy na swój szczególny sposób ją interpretuje i doświadcza, a przykładem mogą być autorskie wiersze, przemyślenia i refleksje zawarte w niniejszej książce. Czytając "Ślady wiary" nie spodziewajmy się jednoznacznych odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jednak dowiemy się jak inni dostrzegają to zjawisko, w co wierzą, jak im wiara pomaga w przezwyciężaniu trudności. Niejednokrotnie będziemy utożsamiać się z autorami, często próbującymi w samotności dociec niewyobrażalnej wielkości wiary. Utwory zawarte w książce wzbogacą naszą wyobraźnię i zmobilizują do poznawania wnętrza ludzkiej duszy, żyjących obok nas istnień oraz natury, stworzonych przez Najwyższego, a także duchowego wyciszenia.
Antologię "Ślady wiary" pod redakcją Małgorzaty Angel, serdecznie polecam, aby w Roku Wiary dusze nasze wzbogacały się i piękniały.
"Ślady wiary" - Antologia przemyśleń
© Copyright by Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Wałcz 2013
Projekt i redakcja: Małgorzata Angel
Słowo wstępne: ks. Edward Dajczak - Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski Fotografie: Małgorzata Angel
Posłowie: Jerzy Granowski
ISBN 978-83-930218-2-6
Letni Expres Poetycki - Almanach
Wstep
Rzetelna informacja o kolei, jej bogata historia, oraz podróżowanie wszystkimi rodzajami pociągów na wskroś i wzdłuż Polski dla grupy miłośników kolei jest sposobem na obserwację dnia codziennego. Wśród rzeszy wiernych fanów żelaznych szlaków wymienić wypada Stowarzyszenia, które z poświęceniem przywracają zapomniany tabor kolejowy z powrotem do życia. Antologią Letni expres poetów we wspólną podroż do czytelnika zabierają Autorzy zarówno debiutujący w sferze poetyckiej jak i Autorzy ze znacznym już dorobkiem artystycznym. Kartonikowy bilet kolejowy jako zaproszenie do wspólnej podroży przyjęli goście z zagranicy i reprezentują Czechy, Włochy, Hiszpanię oraz Grecję. Wśród dostojnych pasażerów naszego pociągu znalazła się również poetycka Polonia z Niemiec, Belgii, Włoch, Szkocji oraz Danii. Wszyscy zgodnie twierdzą, że kolej wraca do łask - nie tylko za sprawą podróżnych, którzy zamieniają 4 kołka na przedział pełen ciepła, ale i też Autorów - dla których pociąg nie jedno ma imię i stanowi idealny środek do wyrażania emocji. Dotyczy to również fotografi i zamieszczonych na kartach książki: one również potężnie archiwizują chwilę co twórczość poetycka. Literacka PKP-jazda rusza w swą kolejną podroż pociągiem złożonym z wagonów myśli poetyckiej i artystycznych obrazów.
Wycieczka ta, jest filozoficznym przekazem tego, jakie pociągi kursowały i co tak naprawdę wydarzyło się na przestrzeni pamięci o człowieku. Antologia to również odpowiedź wszystkim niedowiarkom, że warto postawić na kolej. Wszystko to, jest tutaj (p)o kolei.
Prosimy wsiadać, drzwi zamykać!
W antologii znajdziemy poezję, prozę, grafiki, rysunki i fotografie.
Indeks Autorów:
Józef Baran, Joanna Bąk, Joanna Danuta Bieleń, Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Katarzyna Campbell, Carlo Cipparrone, Magdalena Cybulska, Kamila Czerwińska, Marek Czuku, Franco Dionesalvi, Janusz Dylewski, Bożena Fic, Sabina Furmańska, Jacek Furmański, Marta Gajewska, Piotr Goszczycki, Jolanta Grabowska, Jerzy Granowski, Zdzisława Hampel, Danuta Hasiak, Witold Hreczaniuk, Stanisława Jarmakowicz, Alfred Kampa, Anna Kędzia-Kupiec, Aneta Kielan-Pietrzyk, Arkadiusz Kiński, Tadeusz Kolańczyk, Ewa Komenda, Paulina Kondratowicz, Věra Kopecká, Karol Kowalczyk, Wiktor Kowalczyk, Zbigniew Kresowaty, Przemysław Król, Gabriel Krupka, Paweł Krupka, Mariusz Kusion, Krzysztof Mach, Dawid Majer, Sokratis Melisaratos, Mirosława Michalska-Winkel, Adam H. A. Michniewicz, Maciej Mikołajczyk, Mateusz Modrak, Irena Moll, Agnieszka Morańska-Röder, Manuel Munoz Hidalgo, Regina Nachacz, Wojciech Ossoliński, Jorgos Petropulos, Dimitris Pistikos, Marek Płóciennik, Kacper Płusa, Yvette Popławska-Matuszak, Sangiuliano, Lucyna Siemińska, Filip Sieradzki, Małgorzata T. Skwarek-Gałęska, Paweł Słowik, Dariusz Staniszewski, Jerzy Stasiewicz, Jan Szmatloch, Łukasz Tykwiński, Martin Vídenský, Romana Więczaszek, Ewa Willaume-Pielka, Grzegorz Woźny, Sławomir Zakrzewski, Kamila Marta Zawadzka, Marek Zienkowicz.
Autorzy fotografii
Danuta Bieleń, Piotr Goszczycki, Jolanta Grabowska, Jerzy Granowski, Věra Kopecká, Karol Kowalczyk, Wiktor Kowalczyk, Przemysław Król, Gabriel Krupka, Yvette Popławska-Matuszak, Filip Sieradzki, Paweł Słowik, Dariusz Staniszewski, Marek Zienkowicz.
Autorzy grafik:
Kamila Czerwińska - [Rysunek]
Jan Szmatloch - [akwaforty]
Letni Expres Poetycki
Redakcja - Piotr Goszczycki
Wydawnictwo Komograf Warszawa 2013
Literacka PKP-Jazda
Wstęp redakcjyjny - Wszystko (p)o kolei
Projekt okładki - Jerzy Granowski
Zdjęcie na okładce: I str. - Filip Sieradzki, IV str. - Paweł Słowik
ISBN 978-83-62769-79-7
Skrajnie emocjonalni - Antologia poezji
W antologii znajdziemy poezję następujących autorek i autorów:
Barbara Maria Barteczka, Zbigniew Barteczka, Izabela Monika Bill, Mariusz Bober, Sylwester Cybort, Michał Witold Gajda, Krzysztof Graboń, Marta Gracz, Jerzy Granowski, Tomasz Jakubiak, Ewa Korczyńska, Odys Korczyński, Elżbieta Kurowska, Ewa Prusińska, Zygmunt Jan Prusiński, Władysław Ryś, Jurata Bogna Serafińska, Jan Siwmir, Hubert Suder, Józef Tomoń, Henryka Wołoszyk i Bolesław Zaja.
Dla Jego Bolesnej Męki - Red. Edward Przebieracz
Wydawnictwo św. Macieja Apostoła z Tarnowskich Gór wydało Almanach Literacki Dla Jego Bolesnaj Męki pod redakcją Edwarda Przebieracza, ze słowem wstepnym dr Lidii Lachowskiej. Znalazł się tam jedyny linoryt mojego autorstwa "Ukrzyżowany"... Doliczyłem sie 45 autorów, między innymi: Lucyna Siemińska, Yvette Popławska-Matuszak, Piotr Kasjas, Sylwester Cybort, Anna Ciupińska, Grażyna Dylewska, Mirosław Pisarkiewicz i Łukasz Wilczkowski.
Oprócz poezji są w nim też krótkie formy prozatorskie. Almanach zawiera 172 strony, ma miękką okładkę lakierowaną. Zachęcam do kupna tej wartościowej pozycji.
"Gazeta Lubliniecka" nr 12 z 22.03.2013 r. str. 10,kącik "Na półce z książkami" Blog red. Edwarda Przebieracza |
Autorzy:
Agnieszka Aleksandra Archicińska Aleksandra Baltissen Elżbieta Banasik-Brodecka Alicja Bednarz Emilia Berndsen Teresa Bojanowska Maria Bojarska Dominika Budzanowska Zofia Centek Anna Ciupińska Sylwester Cybort Grażyna Dylewska Janusz Dylewski Justyna Florczak Agnieszka Hajec Jan Janusz Jastrzębski Ewa Kaczmarczyk Teresa Kamińska Piotr Kasjas Agnieszka Klekociuk Władysława Kmieć Wanda Kośmider-Chatys Elżbieta Janina Kowalska Jarosława Makus Monika Maśnik Jolanta Michna Sławomir Mierzejewski Janina Żaneta Mikulska Wiesław Janusz Mikulski Bogumiła Olaniecka Barbara Orłowski Małgorzata Osuch Teresa Pantert-Kuta Teodora Maria Pikuła Mirosław Pisarkiewicz Yvette Popławska-Matuszak Jan Rychner Lucyna Siemińska Hanna Jadwiga Sobiech Regina Sobik Małgorzata Tomczyk-Jadach Beata Maria Tylecka Marek Mariusz Tytko Łukasz Wilczkowski |
Sudecki Pociąg Poetycki
Niniejsza antologia to również rodzaj albumu, ponieważ w książce oprócz trzystu wierszy jest 51 fotografii (w tym 3 kopie starych sudeckich pocztówek ze zbioru Jacka Gruźlewskiego).
Wydana przez wydawnictwo Komograf książka jest już 10 pozycją Dalekobieżnej serii wydawniczej grupy poetyckiej WARS i oprócz opowieści o pociągach czytelnik znajdzie jeszcze coś "pomiędzy wierszami".
Patronami medialnymi publikacji są: Białostockie Drezyny, PKP-jazda, Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, portal E-pisarz oraz Kuźnia Literacka.
Sudecki Pociąg Poetycki- Antologia
Gropa Poetycka Wars i Wydawnictwo Komograf Warszawa 2012
Redaktor Piotr Goszczycki.
Okładka miękka lakierowana.
Projekt okładki Jerzy Granowski.
Stron 270
ISBN 978-83-62769-50-6
Szybki pociąg haiku
Pociąg do wierszy hai-kai(Fragment)
Nie wszystko jest jednak tak proste. Otóż, wiersz hokku (w wersji oryginalnej) ściśle związany jest z kulturą Dalekiego Wschodu i tym samym pozostaje pod dużym wpływem filozofii ZEN. Właściwie nie pozostaje pod jej wpływem, ale stanowi element tej kultury, tak samo, jak polskie wycinanki łowickie, czy góralskie kapelusze są elementem kultury polskiej. (...)
Danuta Bartosz, Joanna Danuta Bieleń, Łucja Dudzińska, Roman Gileta, Jerzy Granowski, Paweł Kubiak, Bronisława Sibiga i Lucyna Siemińska.
Dalekobieżna seria wydawnicza grupy poetyckiej WARS - wagon nr 9
Redakcja: Piotr Goszczycki
Na okładce projektu Jerzego Granowskiego wykorzystano obrazy Jerzego Zgorzałka:
I strona - Linia średnicowa, Wiadukt towarowej, 2001r.,
IV strona - Wyjazd ze stacji Konotop, 2006r.
Słowo wstępne: Krzysztof Karwowski
Korekta: Grażyna Cebo-Więcek
ISBN: 978-83-62769-26-1
Wydawnictwo KOMOGRAF
Warszawa 2011
21 w skali Beauforta
21 w skali BeaufortaWiersze 21 autorów z portalu "Na Łódce Poezji", www.poeci.eu pojawiły się w interesującej antologii pt. "21 w skali Beauforta", którą otrzymałem od zaprzyjaźnionej poetki Marty Gracz, za co serdecznie dziękuję.
W tej 186. stronicowej książce są dzieła 20 poetek i poetów: Arkadiusz Kiński, Basia Rogowska, Daniela Polasik, Dorota Strugała, Janusz Kwiek, Joanna Danuta Bieleń, Joanna Pisarska, Jolanta Sztejka, Katarzyna Zychla, Krystyna Czarnecka, Krystyna Gudel, Lucyna Siemińska, Marcin Chromiński, Marta Precht, Monika Grobelna, Piotr Konczak Przemysław Ślęzak,Sławomir Jankowski, Zbigniew Michalski oraz Zofia Lesiewicz.
Książkę redagował Janusz Kwiek, graficznie opracowała Basia Rogowska, słowo wstepne napisała Aldona Borowicz.
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
Sandomierz 2011
ISBN 978-83-932855-0-1
Haiku - Antologia
Haiku to miniaturowy obrazek, skondensowany fragment otaczającego nas świata, oddziaływujący na zmysły i odczucia poety i czytelnika. Ze względu na specyficzną formę poezja tego typu nie jest łatwa w odbiorze. Trzeba się odpowiednio "nastroić" by zrozumień istotę zawartych przekazów poetyckich. W książce są publikowane haiku Bronisławy Sibigi z Tychów i Juraty Bogny Serafińskiej z Warszawy oraz 17. innych autorek i autorów.
Autorzy: Andrzej Dembończyk (Zbrosławice), Anna Goluba (Warszawa), Teresa Grzywacz (Łuków), Grażyna Kaźmierczak (Swarzędz), Krzysztof Kokot (Nowy Targ), Marek Kozubek (Żywiec), Magdalena Kuśmirek (Gdańsk), Artur Lewandowski (Sieradz), Młgorzata Miksiewicz (Wrocław), Agnieszka Rychter-Niesobska (Wrocław), Robert Bogusław Nowak (Wałbrzych), Halina Ewa Olszewska (Biłgoraj), Katarzyna Prędota (Nowy Dwór Mazowiecki), Karol Rosiak (Bydgoszcz), Anna Tadjuideen (Paryż), Urszula Wielanowska (Kielce).
Słowo wstępne Krzysztof Kokot
Wydawnictwo Kontekst
Poznań 2011
ISBN 978-83-62564-04-0
Mysli w słowach zapisane
Myśli w słowach zapisane to wyjątkowy zbiór poezji. Prawdziwy liryczny kalejdoskop: wiersze dwudziestu autorów rozsianych po całej Polsce, którzy na co dzień trudnią się różnymi profesjami. Są wśród nich: nauczyciele, absolwenci politechniki, ekonomiści, pielęgniarki, fryzjerka, fotograf, dziennikarze. Mają po dwadzieścia parę, trzydzieści, czterdzieści, pięćdziesiąt i sześćdziesiąt lat. I jak odmienne są środowiska, w których żyją i pracują oraz ich doświadczenia życiowe, tak odmienne są tematy ich wierszy i styl pisania. Są więc wiersze o miłości i tęsknocie, życiu i przemijaniu, szczęściu i smutku. Są wiersze długie i krótkie, proste i trudne. Mieszanka kolorów, mozaika złożona z fragmentów tworzących wielobarwną, poetycką kompozycję. Dlatego warto sięgnąć po ten zbiór - każdy bowiem może odnaleźć w nim cząstkę poezji bliską jego sercu.
Czy jesteśmy sobą nawzajem autentycznie zainteresowani? Jeśli tak, to czym w istocie? Czymś na wzór i podobieństwo nasze, które Emmanuel Lévinas nazywa Toż-samym? A może Innym, które w każdym z nas pozostaje tajemnicze i nieokiełznane (dla niektórych wciąż obce, bo wyalienowane)? Nie ma lepszego miejsca w słowach na spotkanie Innego niż poezja. Zawiera bowiem najwięcej z owego pierwotnego mówienia, o którym mówi Lévinas, że w nim objawia się Inny. Choćby w poetyce, przez budowanie nastroju (nerwowy, spokojny, pełen patosu), mniej lub bardziej wstydliwie ukrywającej peela. Gdzie jesteś, zdaje się wołać czytelnik, a między nim i autorem tworzy się w ten sposób jakaś intymna więź. Czy metafory (oryginalne, zaskakujące lub przeciwnie) mają na celu silniej oddziaływać na wyobraźnię odbiorcy, czy też kierują się wprost do jego serca? Odsłaniają bardziej sferę duchową i więź z kulturalną spuścizną, czy raczej związki poety z naturą? Wiele mówi o nim to, co uznał w swoich wierszach za ważne, wśród jakich wartości żyje oraz czy inicjuje w nich jakiś dialog, czy przeciwnie - jego poezja to rodzaj swoistego masażu ego? Na ile jest wewnątrz wolny? Apollo - pełen miłości własnej i poczucia własnej wartości, przeświadczony o boskim namaszczeniu, czy może raczej Marsjasz - z krwi i kości, który nie odczuwa potrzeby rywalizacji z bogami, a w lesie gra, bo w duszy gra? Zapraszam więc do zabawy w poszukiwanie metaforycznego króliczka, który - wydaje mi się - kocha być w myślach, słowach i między wierszami poezji goniony.
Henryka Wołoszyk rozpina swoje Ja na wielkim płótnie. Maluje na nim z wyobraźni, pisze z uczuciem: morze ma w sobie tyle grozy i słów, że nawet gwiazdy spadają do niego, gadają, gadają, ulegają pokusom. Za dnia promienie słońca też dźwięczą. Na brzegu porzucona muszla ujawnia drugie dno. Zamiast krocza namalował jej usta, a ona przez cały czas cierpliwie milczała - Nora, drętwa kochanka, niewolnica.
Aleksandra Tarkowska kocha życie, poezja jest dla niej przestrzenią wolności, pisze piosenki z serca - czasem z rymami, często z arytmią. Jakiś głos ją zwodzi, że śmierć to tylko potknięcie. Łatwo się zapomnieć w przejściu na drugą stronę. Dlatego jest nieufna, uważnie patrzy pod nogi. Rysuje dokładną mapę serca. Przyda się, jako przewodnik po dobrym smaku (jest przewodniczką). Burzę na łemkowskich szlakach nazywa anielską litanią za wiernych zapomnianych (w pejzażu z rudbekią). Stare tematy wrzuca do kufra: czerwoną sukienkę i pantofelki z kokardką, aż robi się ciężki (Freud miał rację). W jesieni odczuwa smak melancholii, bez barokowych melonów. Nie skarży się na brak ostrości widzenia. Tylko ta monotonia sepii zaczyna jej już lekko doskwierać.
Jadwiga Stróżykiewicz rachunki płaci na czas. Najpierw za rozwój, za temat, za miejsce, a co zostanie, to na chleb. Jej muza jest blisko, rękopis w zamyśle, byle nie zmarnować szansy, być czułym na głosy, a wody się rozstąpią (znacznie trudniej o gorejący krzew). Rodzinny album wygląda jak opuszczone miasto. Wieczerza smutku z opłatkiem mrozu, nikt nie zapukał do drzwi, nawet Anioł Stróż wybrał inną drogę. A kiedy rtęciowy słupek wspiął się do nieba, rośnie i gorączka, miraże przed oczami - Beduinka otula się piaskiem (widać, za dużo słońca).
Dorota Strugała uprawia poezję delikatną, kobiecą, miękko stąpa po piasku (tak stąpa i skorpion). W jej sztuce kochania ostatnie nasionko dmuchawca kojarzy mi się z męską kondycją. Niby czas się unieść, wzlecieć, przecież nie podskoczę - co najwyżej w chorej wyobraźni albo, co gorsza, ze złości. Ona rodzi się naturalnie niewinnie lekka, on przez zwykłe przeoczenie. Podtrzymuje domowe ognisko, a dym z komina straszy. Lepiej by cię nie zwiodła rusałka odziana w suknię czułości (o nieprzenikalne obija się ćma).
Lucyna Siemińska chwilami chwali stabilność układu. Pozwalają jej na to małe kotwice - przydają się w życiu. Silnie zaostrzonym grafitem ołówka optymalizuje przestrzeń od zegara aż po kalendarz. Słonecznikom domalowuje uśmiechy. Czarne myśli - ot, tycie, jak kropki biedronki. Jej spojrzenie zielone jak mięta. Krzyczy ciszą, gdy liście szeleszczą na grobach. Na pytania młodych czytelników odpowiada z godnością - zmarszczkami.
Alina Rzepecka boi się zasnąć, gdyż ukochany zamienia się w strumień i żłobi nowe koryto. Patrzy na świat z perspektywy jabłka wodzącego na pokuszenie. Zna się na pierogach, twierdzi, że najważniejsze jest wnętrze. Czyta Szekspira w kuchni, a łzy usprawiedliwia cebulą. Z krzywych zwierciadeł łyżek usuwa twarze gości, zdejmuje odciski palców z rękojeści noży. Wolałaby być Julią, ale w sercu i tak dramat. Kawa na dworcu ma smak oczekiwania, jest cierpliwa (ma to po ojcu). W końcu uderza w stół, opatruje rany chlebem. Teraz opiekuje się poetycko utalentowanymi dziećmi.
Poezja Piotra Prokopiaka wydaje się politycznie zaangażowana, to dziecko stanu wojennego - niby z mopsu, ale chujwieco. Wychowany na filmach Wajdy, pisze o przetrąconym przez wojnę pokoleniu. Przeżywa kryptokomunistyczne dylematy - od ziemi obiecanej aż po szmirowaty amerykański kapitalizm: nie ma zysku bez wyzysku (wydaje się wołać). Jego stary i nowy testament kniei nie ugina się pod naporem nauki ani reformacji, buduje świątynie pełne myszy i karaluchów. Gdy wyszedł z siebie, osiadł na mieliźnie, dzisiaj żyje pod dyskontem, z aurą arkadii pod wycieraczką, skrzypkiem na dachu, ze skrzywionym dyskiem ronda na Placu Wolności.
Daniela Polasik uwielbia żyć chwilą. W jej wewnętrznym świecie wiele się dzieje. Wpatrzona w światło lampy przeżywa kolejne metamorfozy. Meandry zamyśleń, rozbiegane oczy żab, modrzewie, lipy i stara buczyna, wszystko to budzi majestat brzęczydła, co żywi się ludzką krwią - rozpogodzona, wygładza w duszy zmarszczki. Czasami słowa giną w bojaźni, spływając z ust jak zwiędłe liście. W nocy szuka śladów w fałdach pluszowej kotary, ni to sen, ni jawa, byle nie koszmary, niesamowite jak wiele można wyczytać z tej ciszy.
Pielęgniarka Ewa Willaume-Pielka, z pokolenia zaczarowanych dorożką, ponownie staje się dzieckiem w 100. rocznicę urodzin matki, bezradnie, acz dramatycznie woła w wierszu: Mamo! gdzie jesteś Mamo! Dla niej przecież nigdy nie przestała być dzieckiem. Na prośbę chorego podaje mu ciepłą dłoń. Cierpienie schowało się w dzwonku i cicho siedzi u wezgłowia. Pani w białym kitlu wierna jak Anioł Stróż, z szerokim uśmiechem na ustach pyta się: czy jeszcze coś podać?
Christian Medardus Manteuffel w życiu i poezji kroczy krętymi ścieżkami sansary. Jego wypędzona z kraju dusza nie może uciec ani wyrwać się ze splotów przeznaczenia. Oddany na pastwę żywiołów, niszczy własne dzieło. Media wskazują na niego jako winnego zagłady. W jego poezji pobrzmiewają melancholijne nuty Rilkego. Miłość uskarża się na poniżenie i upadek. Christian wątpi w swoją świętość i szczęśliwą gwiazdę. Po pustych komnatach jego Niebieskiego Dworu wałęsa się bezpański grzech. Powtarza za Stachurą: życie to nie teatr, malując manichejski krajobraz. Czuje się pachołkiem nierealnej sprawy, ale wciąż walczy o godność. Odnajdziesz go w wietrze z jego pieśni, na moment przed reinkarnacją. Wciąż ma nadzieję na powrót.
Anioły Kazimierza Lindy są pełne goryczy przemijania. Starych robią na szaro, drewniany uczy go latać. Nawet stal łamie się pod wpływem przeznaczenia, dzwony milkną. Błądząc w gąszczu szarej rzeczywistości, poeta nie czuje się bezpiecznie. Kiedy wygląda przez okno, widać grymas na jego twarzy. Ktoś zastukał do drzwi i przez wąską szczelinę usiłuje podać mu pomocną dłoń, cały czas - podkrada wspomnienia.
Tucholanka Wiesława Barbara Jendrzejewska prezentuje bogaty dorobek literacko-poetycki. Niejeden krytyk połamał na niej zęby mądrości. Kobieta jak dziecko - lubi, co chce. Trzeba przejść w życiu przez burze, aby nauczyć się ciszy (tylko umiera się łatwo). Powiada: nie człowieka należy się bać, ale jego myśli. Zwłaszcza gdy już od lat dorożka niezaczarowana, a koń czysto mechaniczny. Czekając na Godota, wpija palce w klawiaturę, wzrok w pusty ekran: delete shif alt klik i znika w wirtualnej złudzie.
Arkadiusz Irek prezentuje się krótko, ale treściwie, prowadzi nas na manowce, z miejsca przebiera znaczeniami. Zainstalował karmnik i czeka na sikorki, bo jego głodnej wyobraźni nie dość już jedna sroka. Skrzywiony poeta, ale prosty człowiek. Twierdzi, że trudno zabliźnić się bliźnim, jeżeli jeden to baran, drugi stary koń, a poeci wyrwani z kontekstu. Trzeba zacisnąć pasa, bo Bóg pożałował gliny, ale wszystko będzie dobrze - byle nie czekać na cuda (naprawdę jeden raj).
Lepiej nie trać poczucia humoru, zwłaszcza gdy uciekasz w swojej poezji w ostateczność, jak Jerzy Granowski, karetką pogotowia, na syrenie. Nie trać ducha, podpisując cyrograf, udawaj tylko, że własną krwią. Złóż ręce jak do modlitwy, może zbudzi cię wiara i - człowieku, na Boga - odzyskasz przytomność. Cuda w mieście się zdarzają, piszą o tym w "Dzienniku Zachodnim" - kupisz w kiosku za rogiem, jeśli wstaniesz o świcie.
Marta Gracz tworzy w swojej poezji grobowy nastrój (szukam ironicznego dystansu). Stary pled babci przesłonił przyszłość, a czarna chusta - odbicie w lustrze, wiatr hula na pustej ławce, w końcu nadchodzi senna jesień. Prawda pędzi na oślep niepodkutą szkapą ze skrzydłami, mruży oczy, skrywa w ciemnościach jakieś tajemnice. Gra z losem w szachy, rozstawia gury i pionki - królowa na wieży, goniec zdyszany, król koło fortuny. Poeta w przedsionku próżności - wieniec na skroniach z ostatnim pożegnaniem. Gasi pragnienie święconą wodą. Stary testament spisany na świńskiej skórze.
Hania Goszyc z Knurowa (jeszcze młoda) - kobieta na dziś. Kilkadziesiąt kilogramów żywej zmysłowości (jak foczka), histeryczka, neurotyczka, na pokuszenie dla samców. Pod przeźroczystą koszulką - milczenie owiec (i oczywiście stado baranów), słowem - szaleństwo. Prowadzi dialog w wierszu z księdzem Szymikiem, a w kolejnym już dirty dancing (coraz to jeden traci świadomość). Pisze telegram, gdy stłucze kubek. Gdy czuje się samotna, idzie do lekarza. Woła SOS w butach od Gucciego. Z Platona i Herberta nic się ostało. Taka dziwaczka.
Agatę Cichy uwodzą muchomory (ma zabójcze myśli). Gdy wino krąży w ciele, to i krwi szkoda, pisze z cierniem w sercu. Snuje opowieść o dwóch takich podobnych do siebie - kochać, nie kochać, a serce nie sługa, ciało nie instrument, człowiek nie z marmuru, amfora czasu już pusta. W końcu zasypia z ciężką głową na piersi, ciepło ogarnia wszystkie zmysły (znaczy wybrała). Nie pragnie wolności, w rąk twierdzy zamknięta. Głęboko oddycha, chociaż jej anioł stróż skrzydła pogubił. Samotność pisze wiersze już tylko do szuflady. Na jesień nie trzeba jej nic więcej, poza tym, co ma przed oczami.
Quo vadis po polsku Joanny Danuty Bieleń to krzyżówka myśli. Psi los - na wyciągnięcie łańcucha (i zmiłowanie pana). Sens tkwi między pestkami (soczysta jak wisienka). Stara panna do teraz nie otrząsnęła się z miłości. Gdy dziadkowi wstawiono plastikowe okna - odszedł jak na złość. Moherowy beret bez partii, ma zimne stopy i szuka cienia na miejsce spoczynku.
Bernadetta Bąkowska z domu dzieciństwa, młodości, ma nowe mieszkanie ze słów, szufladę pełną życia, troski zamyka na kłódkę. Gdy błądzi po krawędzi światła w nieznanym sobie świecie, jest młoda i piękna, silna i niezwykła, praktycznie w każdym miejscu słyszy słowo kocham, kwitnie na niebiesko. Wystarczy, że okno otworzy w pociągu, wiatr chwyta za ręce, oczy same mówią, bliskość onieśmiela, czuje się wiosnę, a konkretnie - delikatny zapach konwalii.
Małgorzata Angel stawia na rodzinę (pewnie wygrała). Gdy w gości przyleciał bocian, zrobiła mu zdjęcie, zanim burza rozpędziła poezję tej chwili. Drzewa dokoła kłaniają się nisko, Chrystusa zdjęła z próchniejącego krzyża. Dni się wiją, aż spokój osiada na wszystkim, co myśli. Naprawdę nie wiadomo, kto bez żadnych doświadczeń, a kto tylko bez życia. W każdym razie, nieznośna jest ta lekkość bytu.
Myśli w słowach to wybór poezji współczesnych autorów. Prezentowane w nim wiersze zatrzymują i rozbudzają wyobraźnię. W centrum uwagi znajduje się człowiek, jego egzystencja, codzienność, uczucia i emocje. Świat z całym bagażem spostrzeżeń i doświadczeń, jakie niesie z sobą życie i ciągłe poszukiwanie. Stąd już tylko krok do prawdziwego spotkania i dialogu między poetą a czytelnikiem. Bywa, że taki dialog przeradza się nawet w przyjaźń.
Redakcja: Marta Gracz
Fotografie: Š Małgorzata Angel
Opieka redakcyjna: Mariola Szafarz
Redaktor techniczny: Marek Łoś
Wydawca: Małe Wydawnictwo Kraków 2010
ISBN 978-83-929708-8-0
Wolny Wagon Poetycki
Z inicjatywy Grupy Poetyckiej Wars w grudniu 2010r. wydana została antologia poezji "Wolny Wagon Poetycki" pod redakcją Piotra Goszczyckiego. W tej 200. stronicowej książce zetkniemy się z twórczością literacką na wysokim poziomie. Całość uzupełniają fotografie Piotra Wiesława Rudzkiego. Słowo wstępne zatytułowane "Jedyny taki przejazd koleją" napisała Agnieszka Goszczycka.A oto 36 poetek i poetów, których twórczość odnajdziemy w książce: Joanna Danuta Bieleń, Małgorzata Błońska, Maria Borcz, Grażyna Cebo-Więcek, Dariusz Chrobak, Emilia Deutsch, Stanisław Dominiak, Bożena Fic, Jacek Furmański, Marta E. Gajewska, Paweł Garnecki, Alicja Godycka, Piotr Goszczycki, Jerzy Granowski, Jadwiga Mariola Jankowska, Wiesława Barbara Jendrzejewska, Jacek Karolak, Kamila Kasprzak, Irmina Kosmala, Krzysztof Kowalczyk, Zbigniew Kurzyński, Andrzej Mestwin, Radosław Orzeł, Danuta Pawłowska-Skibińska, Wiesław Piwowarski, Sławomir Płatek, Piotr Wiesław Rudzki, Lucyna Siemińska, Jerzy Stasiewicz, Paweł Soroka, Agnieszka Terlecka, Izabela Wageman, Ewa Willaume-Pielka, Elżbieta Wojdała-Lis, Henryka Wołoszyk, Marek Zienkowicz.
Muszę dodać, że Wydawnictwo Komograf z Warszawy wydrukowało antologię na dobrym papierze z miękką fotograficzną okładką. Miłośnicy poezji, którzy zdobędą tę książkę nie będą żałować swojej decyzji, a książka stanie sie godną uzupełnienia każdej, nie tylko prywatnej, biblioteczki.
SŁOWO WSTĘPNE
Agnieszka Goszczycka
Jedyny taki przejazd koleją
ciężka, ogromna i pot z niej spływa - poezja
Pozwoliłam sobie na drobną parafrazę słów Juliana Tuwima, gdy przeczytałam po raz pierwszy antologię grupy poetyckiej WARS. Dziwna to antologia, wagonowa, pociągowa, a jednak... czaruje słowami. Skąd pomysł na taką poezję? 11 września 2010 r. ze stacji Gniezno Wąskotorowe wyruszył II Wolny Wagon Poetycki, zapełniony poetami z całego kraju. Niestety, konduktor nie zdążył nawet zagwizdać, a pociąg już był wykolejony. Nie zraziło to jednak kierownika - Piotra W. Rudzkiego - który z impetem zorganizował po-gnieźnieńską antologię. I oto jesteśmy świadkami podróży ku. Podróży, w którą nawet poetom Warsu trudno uwierzyć: A jednak jedziemy:/ pan Dariusz tradycyjnie pobłaża nas uśmiechem Seneki/ pan Janek odpala peta od peta i zerka na wodowskaz/ Przemek pełni służbę kierownika pociągu/ a / Kuba i Michał gwiżdżą w gwizdawki/A jednak jedziemy: / poeci z formacji WARS czynią swoją powinność / odbierając / od zdziwionych podróżnych / blankiety / wierszy / 11 IX 2010 o planowej godzinie odjazdu / II wolnego wagonu poetyckiego / na peronie / Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej / pozostają / tylko / tajemniczy / ludzie / z wiśnią zawiści w zębach/z gorzką tabletką słowa SOLIDARNOŚĆ pod językiem/z cietrzewiem w gardle / i / Orłem / Piastowskim / na / ustach (Piotr Wiesław Rudzki, "II Wolny Wagon Poetycki"). I ruszyli, nie zważając na zawistne spojrzenia. Bohater liryczny większości utworów to człowiek wędrowny (homo viator). Poszukuje swojego szczęścia, czasem staje na rozdrożu. Urzekł mnie bardzo utwór Jerzego Granowskiego pt. requiem łódki. Upersonifikowany obraz łódki, wywołuje we mnie uczucie nostalgii za utraconą młodością. Łódka potrafiła kiedyś znieść ogromne ciężary złowionych ryb. Teraz słucha requiem wiecznego spoczynku. Poeci po-gnieźnieńskiej antologii prowadzą nas po zakątku poezji, wiozą nas w swoich wagonach i zapraszają do kraju w którym kolej nie jedną ma lokomotywę, nie jedno ma imię i nie jedną przeżył miłość. Nasz Wolny Wagon Poetycki przyjeżdża zatem do stacji Niechanów. Mała miejscowość jest stacją docelową, w której każdy uczestnik rozbija namiot własnej egzystencji, własnego ja. W tym momencie - nieważne staje się - z jakiej miejscowości się przyjechało. Liczy się tu i teraz. Tak, podróżni mają prawo się nie znać, ale dzięki inicjatywie spółdzielni literackiej WARS - takie miejscowości jak Nowy Targ, Nysa, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Toruń, Gorzów Wlkp., Gniezno, Gdańsk oraz wiele małych miejscowości leży na jednej (nie) wąskotorowej trasie. Antologia ta udowadnia jeszcze jedno: że zawsze warto podróżować koleją!
POECI, KTÓRZY JADĄ "WOLNYM WAGONEM POETYCKIM"
Joanna Danuta Bieleń
Urodzona 13 lipca 1967r. W wolnych chwilach pisze wiersze i próbuje w idealny sposób wyrazić to, co czuje. Publikuje w internecie na portalach poetyckich. Publikacja w kwartalniku literacko-artystycznym "Szafa", publikacja w PKPzin, w "Nowym Popularnym Czasopiśmie Literacko - Społecznościowym L'esperance", w "express-miejski.pl". Dyplom Atencji za twórczy udział w obchodach Światowego Dnia Poezji poprzez Linie Poetyckie. Wydała tomik w wersji e-book "Tylko drzewa wszystkie słyszą". Dwa trzecie miejsca w konkursach poetyckich. Wyróżnienie w konkursie na wiersz o temacie ,,miłość". Interesuje się fotografią. Lubi przyrodę. Miłośniczka IV Programu Polskiego Radia.
Małgorzata Błońska
Swoje wiersze podpisuje Małgorzata Błońska, lub nickiem błońskaM. To jej nazwisko panieńskie, które wybrała jako pseudonim literacki. Ma 48 lat, mieszka w województwie mazowieckim. Pracuje w hotelu w Warszawie. Swój pierwszy wiersz napisała mając 14 lat, potem pisała tylko do szuflady. Ktoś namówił ją (dziękuje mu za to) żeby pokazała swoje teksty ludziom. Dwa lata temu, po raz pierwszy, wkleiła swoje wiersze na portal poezji www.wiersze.bej. Od tamtej pory pisanie stało się jej wielką pasją, miłością, jak również lekarstwem. Podobno jest już rozpoznawana wśród autorów poezji publikujących w necie. Jejj wiersz "Niebo w przeglądarce" zajął pierwsze miejsce w kwietniowym konkursie na wiersz na portalu "Poezja Polska". We wrześniowym numerze (2010 r.) Miesięcznika Literackiego "Akant" opublikowano jej dwa wiersze: "Prostokąt zwany łóżkiem" oraz "Bardzo czysty wiersz". Poetka niezrzeszona, nie wydała niczego drukiem.
Maria Borcz
Z domu Szembek, urodziła się w Wał-Rudzie. Od 1950 r. mieszka w Gorzowie Wlkp. W swojej twórczości porusza ludzkie problemy demaskujące ich słabostki. Publikowała na łamach czasopism: "Pegaz Lubuski", "Wstań", "Tygodnik Salwatorski", "Własnym Głosem", "Akant", "Pro Libris". W zeszytach poetyckich: "W kadrach poezji" (2007). "Wigilijne pojednanie" (2007), "Szeptem o miłości" (2008), "Odrodzenie" (2008) oraz w antologiach: "A Duch wieje kędy chce" (2007), "25 lat RSTK Gorzów" (2007), "Wsłuchani w kamienie Gorzowa" (2008), "Moja Matka Maryja" (2009), "Gdy czarny kot przebiegnie drogę" (2009), "Z Ziemi przychylnej" (2010). Teksty jej piosenek z muzyką Marka Pietruchy znalazły się w repertuarze chóru "Nad Niemnem" w Grodnie. W 2007 r. został opublikowany zbiór jej wierszy "Tęczowa zabawa", a w 2009 r. drugi zbiór wierszy "Najeżona oczywistość", a w 2010 r. ukazał się trzeci tomik: "Gałązka Jaśminu".
Grażyna Cebo-Więcek
Urodzona w 1952 r. w Poznaniu, zamieszkała od dziecka w Warszawie, kroczy indywidualną ścieżką rozwoju samoświadomości i związanej z tym twórczości. Uprawia malarstwo intuicyjne (pierwsza wystawa w 1995 r. w Krakowie) i poezję - do szuflady. Z poezją związana od dziecka - przez szacunek dla Słowa i uwielbienie specyficznej "melodii" wierszy, rytmu lub rymu. Twórczość swą prezentuje przede wszystkim na cyklicznych rekolekcjach prowadzonych przez duchowego nauczyciela - misjonarza werbistę o. Jana Czachorka (1989-2010). W 1999 r. otwiera cykl spotkań warsztatowych "Harmonia Duszy i Ciała", późniejszy "Ogród Przemian", oparty na filarach antropozofii R. Steinera i ekofilozofii H.Skolimowskiego. Zainspirowana przez mistyczkę - Weronikę Bałuch ze Szczecina i zachęcona przez Jadwigę Pilińską - poetkę i malarkę z Piastowa - przystępuje do Konfraterni Poetyckiej w Piastowie, gdzie w krótkim czasie, w konkursie jednego wiersza, dwukrotnie zdobywa nagrodę. Na pytanie kim jest, odpowiada: "Jestem tym, czym żywię siebie i innych, tak w sensie fizycznym, jak i duchowym. Moja dzisiejsza twórczość jest kwintesencją mojego stylu życia, stosowania określonego sposobu żywienia siebie i innych."
Dariusz Chrobak
Rocznik 1964. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Lipnowskiej Grupy Literackiej i NKL Włocławek. Zadebiutował w roku 1987, debiut prasowy-1990. Pierwszy tomik poetycki "Dialog także z sobą" wydał w roku 1991. Kolejne: "Nanizanie Słów", "Strofowanie słów", "Toki słów" i wybór "Potoki słów". Jego wiersze publikowane są w wielu antologiach pokonkursowych i lokalnych. Liczne nagrody i wyróżnienia w MKL i OKL Cieszyn, Zgorzelec, Opinogóra-Ciechanów, Kraków, Toruń, Włocławek, Węglany, Piwniczna-Zdrój, Szczecinek, Ostrzeszów, Stary Sącz, Chorzów, Radom.
Emilia Anna Deutsch
Urodziła się 29 kwietnia 1985 roku w Poznaniu. Ukończyła filologię słowiańsko-polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (z językiem czeskim). Rok studiowała na Uniwersytecie Karola w Pradze w ramach stypendium rządowego-językoznawstwo, literaturę oraz język czeski. Jest doktorantką na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Piszę pracę doktorską z językoznawstwa porównawczego (języki polski, czeski oraz górnołużycki). W chwili obecnej przebywa w Lipsku na Stypendium Fundacji Narodu Łużyckiego - studiuje na Uniwersytecie Lipskim sorabistykę, polonistykę, bohemistykę i językoznawstwo. Przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku 9 lat. W wieku 11 at wygrała pierwszy konkurs literacki (dla dzieci). Od tamtego czasu zdobyła około trzydziestu nagród i wyróżnień w konkursach literackich. Ma koło trzydziestu publikacji-głównie w almanachach literackich a także w czasopiśmie "Akant". Interesuje się językoznawstwem, językami łużyckimi oraz kulturą i historią narodu łużyckiego, kulturą czeską, historią przemian ustrojowych w roku 1989 w krajach słowiańskich oraz literaturą (ulubieni poeci: Krzysztof Kamil Baczyński, Czesław Miłosz; ulubieni pisarze: Gabriel Garcia Marquez, Bohumil Hrabal). Stanisław Dominiak
Urodził się w 1948 r. w Warszawie. Ze stolicą związał całe swoje życie. Ma dwie pasje: żeglarstwo i poezję. Pływa od zawsze i od zawsze towarzyszy mu poezja. Zadebiutował w 2006 roku tomikiem "Erotyki", wydanym przez Fundację "Pasje". Drugi tomik "Barwy czasu", wydany w roku 2009 przez Konfraternię Poetycką "Biesiada". Trzeci-"Jesienny Żagiel" wydał w serii wydawniczej Warszawskiego RSTK w 2010 r. Wiersze Stanisława Dominiaka ukazały się w Almanachu Poezji Religijnej-"A duch wieje kędy chce" (2006). Wiersze jego publikowane też były w pismach "Własnym Głosem", "Ślad", "Znaj", a także w "Życiu Pruszkowa" i "Gońcu Bartoszyckim-Gazety Olsztyńskiej" Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach literackich. Aktywny uczestnik klubu literackiego "Wena"-Warszawskiego RSTK, Piastowskiej Konfraterni "Biesiada", "Nasza Twórczość". Jest v-ce prezesem IIo/ Warszawskiego SAP.
Bożena Fic
Urodziła się 2 kwietnia 1962r. w Nowym Targu. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się trzy lata temu. Przeważnie są to wiersze pisane gwarą góralską. Tematyka jej wierszy najczęściej krąży wokół gór.
Jacek Furmański
Rocznik 1973. Członek "Ogólnopolskiego Klubu Poetów" i grupy poetyckiej Wars. Od początku związany z Konfraternią Poetycką Biesiada przy MOK w Piastowie. Psycholog. Żonaty z piastowską poetką Sabiną Tykwińską. Oprócz pisania wierszy zajmuje się piosenką poetycką: gra na gitarze, śpiewa i komponuje piosenki. Jest laureatem Turniejów Jednego Wiersza organizowanych podczas comiesięcznych spotkań Piastowskiej Konfraterni Poetyckiej "Biesiada". W latach 2000-2002 był związany z Kołem Młodych, utworzonym przy Oddziale Warszawskim ZLP, m. in. wziął udział w Happeningu Koła Młodych prezentowanym podczas warszawskich "Mironaliów" (maj 2001 r.). W lutym 2002 r., w Dzielnicowym Centrum Promocji Kultury Praga-Południe w Warszawie wraz z żoną przedstawił autorski program poetycko-muzyczny pt. "Liryczny powiew westchnień". Kilka jego wierszy ukazało się drukiem w różnych gazetach m.in. w "Literackiej Polsce". W roku 2003 w Serii Wydawniczej Konfraterni Poetyckiej Biesiada wydawanej przez MOK w Piastowie ukazał się jego debiutancki tomik pt.: "Co wiatr przyniesie", do którego słowo wstępne napisał członek zarządu Oddziału Warszawskiego ZLP Zbigniew Jerzyna. W roku 2004 wziął udział w koncercie poświęconym twórczości Jacka Kaczmarskiego zorganizowanym przez Ośrodek Kultury "Arsus". Rok później był jednym z uczestników widowiska poetycko - muzycznego "Zapiski szarej godziny" poświęconego wydarzeniom poprzedzającym stan wojenny. W roku 2009 wraz z Piotrem W. Rudzkim i Lechem K. Landeckim wziął udział w I Radomskim Festiwalu Filozofii "Okna" .
Marta Eleonora Gajewska
Ur. 21.02.1985 r. w Toruniu, rodowita Kujawianka. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Debiutowała w 2002 r. w "Cudnych Manowcach"-dodatku do "Akantu". Wiersze Gajewskiej znalazły się w antologiach: "Otwórzmy okna" wydanym w Aleksandrowie Kujawskim, oraz "Antologii Tekstów" wydanych przez Dom Muz w Toruniu. Interesuje się Teatrem-prowadziła grupę Teatr Eksperymentalny Eu Thanatos przy Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi. Z zamiłowaniem podróżuje-pociągami. Od lat-uczestniczka Spotkań Poetyckich "Biała Lokomotywa" w Aleksandrowie Kujawskim. Członkini grupy poetyckiej WARS. W dalekobieżnej serii wydawniczej grupy poetyckiej WARS, wagon nr 1 wydała debiutancki tomik: "Szybka brama lekarstw".
Paweł Garnecki
Urodzony 20 stycznia w 1977 roku, Żyrardowianin. Pomieszkiwał przez czas przedszkola i do 3 klasy podstawówki w Wiskitkach, żeby potem wrócić z powrotem do Żyrardowa. Absolwent Warszawskiego Technikum Przemysłu Spożywczego, potem Studium Informatycznego w Skierniewicach. Obecnie pracuje jako ochroniarz. W wieku 18 lat obudziły się w nim 3 namiętności: fotografia, muzyka i poezja. Autor zdecydowanie najbardziej chwali sobie tą "trzecią dziedzinę artystyczności". Od 8 lat redaguje stronę literacką: www.zwlwl.republika.pl . Zajmuje się tym, ponieważ: "aby nie zapomnieć obsługi komputera i mieć staż w tej dziedzinie, bo to być może się przyda w przyszłości". Na zajęcia Żyrardowskich Warsztatów Literackich Paweł po raz pierwszy stawił się w 1998 roku. Pierwszym debiutem książkowym okazała się "Antologia ŻWL: Gore! 2000". W roku 2005 Paweł stwierdził: "wiersze dojrzały, trzeba je pokazać światu" i wydał swój debiutancki tomik "Warsztat poety". Umieszczone są w nim przeważnie nowatorskie wyliczanki. 05.12.2002 autor zagrał mały epizod w "Teatrze Światłocieni". Od 3 lat posiada prawo jazdy, dzięki czemu polubił dalekie i bliskie podróże na 4 kółkach (a to wśród literatów rzadkość). Publikował swoje wiersze w kwartalnikach literackich i naukowych: "Poezji Dzisiaj", "Znaj", "Literackiej Polsce" oraz "Perspektywach". Jego utwory były prezentowane w antologiach i almanachach: "Spojrzenia" (2006), "W żyroskopie" (2007), "Zbliżenia 2 Mławsko-Żyrardowskie" (2010). Laureat licznych konkursów literackich. Jak skromnie twierdzi, nie przyznając się do tego, co i gdzie wygrał: "Nie nagrody i dyplomy są najważniejsze, tylko przyjaźnie tam zawarte". Towarzyski, choć przy pierwszym kontakcie bardzo nieśmiały. Jako 33 latek, bardzo zalatany z małymi przerwami na złapanie powietrza. W wolnym czasie uprawia wiele sportów na łonie przyrody, muzykuje na kilku instrumentach i niedawno polubił astronomię oraz modelarstwo.
Alicja Godycka
Rocznik 1992-Wejherowo. Poetka. Uczennica II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Debiutantka grupy poetyckiej WARS. Efemerycznie działa w Wejherowskim teatrze Eskperyment. Za mistrzów uznaje-Halinę Poświatowską, Annę Sexton, Marka Hłaskę.
Piotr Goszczycki
Urodzony. 1 października 1977 w Warszawie. Prozaik, poeta. Współpracował, były sekretarz redakcji "Własnym Głosem". V-ce przewodniczący grupy poetyckiej WARS; członek Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Praskiej Przystani Słowa, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Sympatyk klubów literackich, salonów literackich. Zadebiutował w roku 2001 tomikiem poetyckim "Kwartet polnych świerszczy". Wydał także: "Apetyt na jesień" (2003), prozę poetycką "Pomiędzy jutrem" (2004), wybór wierszy polsko-angielskich "Oddychaliśmy za głośno" (2005), prozę reportażową "Pierwszy milion pucybuta"(2005) i poezję "Przed kurtyną świtu" (2007). Jan Sobczyk w roku 2005 wydał poświęcony Goszczyckiemu poemat: "Chleby Piotra Goszczyckiego". Z zawodu Mistrz Piekarnictwa. Interesuje się fotografią, animacją kultury. Podróżuje wyłącznie pociągami. W grze Rummikub zdobył tytuł Mistrza Polski (1994) i na mistrzostwach świata zajął 9 lokatę.
Jerzy Granowski
Dziennikarz, poeta, grafik. Urodził się 26.02.1948 roku w Bochni, a mieszka w Katowicach. Ukończył Politechnikę Śląską na Wydziale Transportu Kolejowego oraz Uniwersytet Warszawski na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. W latach 70. był członkiem Koła Młodych Literatów przy ZLP O/Katowice. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Publikował wiersze w prasie śląskiej, Polskim Radiu Katowice oraz w trzynastu zbiorowych albumach i antologiach poetyckich. Jest autorem ebooka "Na żelaznych drogach" ze słuchowiskami o tematyce kolejowej. Słuchowiska: "Za pieniądze nawet do piekła" (1983), "Decyzje" (1984), otrzymały nagrody główne Polskiego Radia Katowice. Redaguje strony internetowe: http://juragos.ovh.org (Twórczość literacka), http://granowski.cba.pl (Echa Kultury), http://jurajska.strefa.pl (Impresje jurajskie), http://wodniak.cba.pl (Turystyka wodna i obiekty hydrotechniczne), http://smfg.cba.pl (Fotoreportaże z podróży), http://torowisko.cba.pl (Fotoreportaże kolejowe), http://smfg.ovh.org (Grafika i projektowanie)
Jadwiga Mariola Jankowska
56 lat, urodzona w Ziębicach, od 50 lat mieszka w Turku. Matka czwórki dorosłych dzieci i babcia dwu i pół letniego wnuczka Kamilka. Wykształcenie średnie techniczne. Technikum Rachunkowości Rolnej w Liskowie, technik ekonomista. Wieloletni były pracownik BZ WBK 1 O/Turek. Pracuje społecznie w Stowarzyszeniu - Przystań" w Turku - jako wolontariusz, bierze udział w plenerach i wystawach malarskich organizowanych w jej rodzinnym mieście. Wydała w 2010 r. debiutancki Tomik Poezji pt. "Liryki zachodzącego słońca". Publikowałam swoje wiersze w wydaniach zbiorowych: "Jesienne Rozmowy" (2006); "Magiczne Miejsca" (2007); "Złociste bukiety niesiemy" (2007); "W skrzydłach miłości" (2007); "A duch wieje kędy chce" (2007); "Liryki o Św. Barbarze" (2008); "Między światłem a cieniem" (2008); "Antologia" (2008); "Człowiek, dobro, piękno" (2009); "Przyjaźń rodzi miłość na pustyni samotności" (2009); "Kuźnia poetycka" (2009); "Powiew weny" (2009); "O złote pióro Papuszy" (2010). Brała udział w wielu konkursach poetyckich, z których najbardziej ceni sobie udział w konkursie poetyckim w Siedlcach 2009 r. i w Tarnowie 2010r.
Wiesława Barbara Jendrzejewska
Tucholanka; Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich, Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Literackiego Klubu Nauczycieli Pomorza i Kujaw. Od 1980 mieszkająca w Bydgoszczy; ukończyła filologię polską i bibliotekoznawstwo oraz podyplomowe: dziennikarstwo, psychologie i filozofię. Jako nauczycielka wydała dwie antologie uczniowskie "Mój wiersz o Matce" (Bydgoszcz 1989) oraz "Wierszyki i wiersze" (Bydgoszcz 2001). Na łamach wielu pism lokalnych oraz ogólnopolskich (m.in. "Charaktery", "Nasza Książka", Edukacja i Dialog", "Wszystko dla Szkoły", "Biblioteka w Szkole" - Warszawa, "Wychowanie na co dzień" - UMK Toruń, "Język Polski w Szkole" - Kielce) opublikowała ponad sto trzydzieści artykułów z dziedziny literatury, metodyki i dydaktyki języka polskiego oraz współczesnej psychologii pozytywnego myślenia, kreatywności i asertywności. Debiutowała poetycko w 1986r. w Polskim Radiu, a debiut prasowy - "Fakty" 1987. Uprawia poezję i prozę, dziennikarka; autorka trzech tomików poetyckich: "Na strunach ciszy" (Bydgoszcz 1999 ), "Dotyk" (Bydgoszcz 2006), "Noc rudych traw" (Kraków 2008), zbioru opowiadań "Z kobietą na półpiętrze" (Bydgoszcz 2008) i poezji śpiewanej (Radio "PiK") na trzech płytach CD: "Na strunach ciszy" (1999), "Zdarzyło się nam..." (2000), "Za zakrętem świata i dalej..." (2002). Drukowała w wielu almanachach, m.in.: "W stronę światła" (Bydgoszcz 1997), "Na najwyższą zieloność" (Barcin 2002), "Z poezją w XXI wiek" (Bydgoszcz 2002), "Wybieram serce płatkami róż" (Szczecin 2004), "W stronę słońca" (Jastrzębie Zdrój 2005), "Poeci są wśród nas" (Tuchola 2007), "Kujawskie czakramy" (Kruszwica 2007), "Odnajdę wieczność w kroplach rosy" (Lublin 2007) oraz na łamach pism literackich, m.in.: "Akantu", "Lamusa", "Własnym Głosem", "Śladu", "Tematu"; współpracuje z płockim "ZNAJ". Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji (Bydgoszcz 2003, Szczecin 2004, Inowrocław 2007 i 2009, Łódź 2007 (Konkurs Międzynarodowy), Jastrzębie Zdrój 2008-Black Unicorn) i zdobywczynią pierwszych miejsc w dziedzinie prozy za opowiadania: Bruderszaft (Warszawa 2003), Portret (Gorzów Wielkopolski 2003), Telefon (Warszawa 2005); wyróżnienie za Oblicza miłości (Lublin 2007).Od maja 2007, w Osiedlowym Domu Kultury Modraczek w Bydgoszczy, prowadzi KAWIARNIĘ LITERACKĄ. Otrzymała Odznaka Honorowa "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w 2009 r. wydała almanach - "Poeci na Wyżynach". Prezentowana w Słowniku pisarzy regionu bydgoskiego WiMBP, Bydgoszcz 2008. http://bachabacha.bloog.pl/
Jacek Karolak
Urodzony 9 lutego 1970 r. w Warszawie, z wykształcenia prawnik - ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 1994 r. W latach 1993-1997 członek klubu poetyckiego "To był naprawdę fascynujący wieczór"-sekcji Centralnego Klubu Studenckiego Politechniki Warszawskiej "Stodoła". Wydał cztery tomiki wierszy: "Sny fiołków" (Warszawa 1995 r.), "anioł od pragnienia czarny" (Warszawa 1999 r.), "Źródło" (Kraków 2002 r.) oraz "Czytasz ten sen" (Warszawa-Łomianki" 2007 r.). Swoje wiersze publikował w różnych almanachach i antologiach poetyckich, m.in. Miasto Nowego Milenium (Warszawa 2001 r.), Praskie Skupienia II i III (Warszawa 2003 r., Warszawa 2006 r.), a także w prasie i periodykach literackich m. in. w "Gazecie Wyborczej", "Akancie", "Toposie", "Magazynie Literackim", "Poezji Dzisiaj", "Gazecie Malarzy i Poetów", "Przeglądzie Powszechnym", "Radostowej", "Ricie Baum", "Kwartalniku Artystycznym", Nowej Okolicy Poetów". Laureat wielu konkursów poetyckich min.: Turnieju Jednego Wiersza Warszawskiej Jesieni Poezji, Piastowskiej Biesiady Poetyckiej, Praskich Skupień, O Laur Tarnowskiej Starówki, O Liść Dębu im. Wł. Broniewskiego w Płocku, im. Józefa Łobodowskiego w Lublinie, im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, O Milowy Słup w Koninie, O Laur Jabłoni w Grójcu, O Liść Konwalii im. Zbigniewa Herberta w Toruniu, im. Leopolda Staffa w Skarżysku Kamiennej, im. Jana Śpiewaka w Świdwinie, Jana Krzewniaka w Karczewie i innych.
Kamila Kasprzak
Urodzona w 1982 - absolwentka polonistyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo i po części z powołania dziennikarka zafascynowana mistrzami reportażu: Jackiem Hugo-Baderem i Włodzimierzem Nowakiem oraz wszelką tematyką kulturalną, którą pragnie zarażać czytelników. Pracuje w gnieźnieńskim tygodniku "Przemiany na Szlaku Piastowskim". Społecznie, członkini klubu Krytyki Politycznej, organizatorka imprez społeczno- kulturalnych i współinicjatorka "Kina Nieposłusznej Myśli", które pokazuje zaangażowane filmy. W wolnym czasie pisze wiersze, a z poetów ceni Pablo Nerudę, Serhija Żadana i Jasia Kapelę. Poza tym lubi kino europejskie, rośliny i sport. Ma rower, lewicowe przekonania i 30 kaktusów.
Irmina Kosmala
Urodzona w 1976 r. w Gnieźnie. Ukończyła polonistykę na WSP w Bydgoszczy oraz filozofię na UAM w Poznaniu. Współtwórczyni i prowadząca gnieźnieńską noc poetów: "Słowo-tok". Współautorka miejskich dyktand ortograficznych "O złotą stalówkę", inicjatorka comiesięcznych spotkań literackich oraz redaktor naczelna Kuźni Literackiej: www.kuznia.art.pl. Recenzje jej książek można znaleźć m. in. na portalach agregacyjnych "Megarecenzje", czy "Link- Polska.com" oraz w pomorskim magazynie literacko-artystycznym "Latarnia Morska".
Krzysztof Kowalczyk
Rocznik 1989. Poeta, instrumentalista, dziennikarz, kulturoznawca i animator kultury. Absolwent II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Debiutant grupy poetyckiej WARS Zbigniew Kurzyński Urodzony na Okęciu w 1936 roku (obecnie mieszka w Wilanowie, gdzie pełni funkcje męża, ojca i dziadka). Wykształcenie średnie. Pracował jako technolog od nakazu pracy po emeryturę. Od ponad 56-ciu lat tworzy głównie drobne teksty satyryczne i humorystyczne: fraszki, aforyzmy, limeryki, parafrazy, dowcipy oraz wierszowane zadania szaradziarskie. Sporadycznie wiersze liryczne, ballady, bajki, humoreski itp. Opublikował circa 2150 tekstów w ok. 50-ciu "tytułach" pism, książek zbiorowych i broszur pokonkursowych. Gościł w paru antologiach o znaczeniu ogólnokrajowym, m.in.: "Fraszki polskie", "Z fraszką przez stulecia XV-XX wiek", "Wielka księga myśli polskiej", "Z kobietą nie ma żartu". "A duch wieje kędy chce". Zdobył kilka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach na fraszkę, aforyzm i limeryk. Wydał sześć zbiorków fraszek, aforyzmów, limeryków itp: "Masaż ironią", "PRZEJAŻDŻKI MOTOrymKAMI" na wesoło, "Słów motyle łowne", "Kłujące gałązki", "Duchy mądrości", "Nonsensiki". Uwielbia utrwalać fotograficznie pejzaże i krajobrazy. Należy do klubów i grup literackich (min. :METAFORA-Ursus, WENA-RSTK W-wa, NASZA TWÓRCZOŚĆ przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska", TERRA POETICA-grupa niezależna). Od 2010 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Zbigniew Kurzyński
Urodzony na Okęciu w 1936 roku (obecnie mieszka w Wilanowie, gdzie pełni funkcje męża, ojca i dziadka). Wykształcenie średnie. Pracował jako technolog od nakazu pracy po emeryturę. Od ponad 56-ciu lat tworzy głównie drobne teksty satyryczne i humorystyczne: fraszki, aforyzmy, limeryki, parafrazy, dowcipy oraz wierszowane zadania szaradziarskie. Sporadycznie wiersze liryczne, ballady, bajki, humoreski itp. Opublikował circa 2150 tekstów w ok. 50-ciu "tytułach" pism, książek zbiorowych i broszur pokonkursowych. Gościł w paru antologiach o znaczeniu ogólnokrajowym, m.in.: "Fraszki polskie", "Z fraszką przez stulecia XV - XX wiek", "Wielka księga myśli polskiej", "Z kobietą nie ma żartu", "A duch wieje kędy chce". Zdobył kilka nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach na fraszkę, aforyzm i limeryk. Wydał sześć zbiorków fraszek, aforyzmów, limeryków itp: "Masaż ironią", "PRZEJAŻDŻKI MOTOrymKAMI" na wesoło, "Słów motyle łowne", "Kłujące gałązki", "Duchy mądrości", "Nonsensiki". Uwielbia utrwalać fotograficznie pejzaże i krajobrazy. Należy do klubów i grup literackich (min. :METAFORA - Ursus, WENA - RSTK W-wa, NASZA TWÓRCZOŚĆ przy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska", TERRA POETICA - grupa niezależna). Od 2010 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Andrzej Mestwin
Urodzony 21 czerwca 1969 r. w Gdańsku. Studiował polonistykę i filozofię. Debiutował w 1990 r. Publikował wiersze i eseje. Laureat Konkursu Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego w 2008 roku, Konkursu Stanisława Gostkowskiego, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, a także stypendysta Güntera Grassa. Jest autorem scenariusza wystawy o Günterze Grassie, prezentowanej w Polsce i za granicą oraz współautorem bibliografii pt. "Gdańsk w literaturze : od 997 do dzisiaj". Pracuje w Bibliotecznym Ośrodku Informacji. Mieszka w Gdańsku. Radosław Orzeł Rocznik 80. Dziennikarz, redaktor portali kulturalnych. Zawodowo związany z Instytutem Sztuki Wyspa, działającym na terenie Gdańskiej Stoczni. Współautor audycji radiowej "Numery Pierwsze", oraz konceptu muzyczno-wizualnego "Projekt 2 sztuki". Zwycięzca konkursu wspomnieniowego Gazety Wyborczej "Moje 20 lat wolności", zorganizowanego z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989r. Danuta Pawłowska-Skibińska Toruń. Urodzona w 1958. Autorka "Wspomnienia o Edwardzie Stachurze" i "Listów Równoległych". Państwowy Instytut Wydawniczy 2007. Wystawa Fotografii. Katalog-opowiadanie O Trzech Rzekach (Toruń 2006). U wydawcy w przygotowaniu: "Samotne Drzewo-Baśń" (2011). Wiersze i opowiadania czytane Tu i Tam?
Radosław Orzeł
Rocznik 80. Dziennikarz, redaktor portali kulturalnych. Zawodowo związany z Instytutem Sztuki Wyspa, działającym na terenie Gdańskiej Stoczni. Współautor audycji radiowej "Numery Pierwsze", oraz konceptu muzyczno-wizualnego "Projekt 2 sztuki". Zwycięzca konkursu wspomnieniowego Gazety Wyborczej "Moje 20 lat wolności", zorganizowanego z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989r.
Danuta Pawłowska-Skibińska
Toruń. Urodzona w 1958. Autorka "Wspomnienia o Edwardzie Stachurze" i "Listów Równoległych". Państwowy Instytut Wydawniczy 2007. Wystawa Fotografii. Katalog-opowiadanie O Trzech Rzekach (Toruń 2006). U wydawcy w przygotowaniu: "Samotne Drzewo - Baśń" (2011). Wiersze i opowiadania czytane Tu i Tam?
Wiesław Piwowarski
Urodzony w Warszawie w 1972 roku. Wykształcenie średnie przedmedyczne. Ukończył Policealne Studium Medyczne nr 4 w Warszawie im. E. Biernackiego (Wydział Ratownictwo Medyczne). Zawodowi ratownika medycznego jest wierny od 2000 roku, podobnie jak nieformalnemu związkowi z poezją. Jest bardziej poetą duszy niż intelektu. Od 1998 r. związany z Młodzieżowym Klubem Literackim działającym przy OK. "Arsus" w Ursusie. W 2000 r. był laureatem wiosennych przeglądów (konfrontacji) poetyckich przy CEK w Warszawie. Jest laureatem turniejów jednego wiersza Piastowskich Spotkań Poetyckich, oraz konkursu siódmej Piastowskiej Biesiady Poetyckiej. Od 1999r. związany z grupą poetycko-teatralną ,,Dwa Księżyce?. Jest założycielem oraz reżyserem grupy poetycko-teatralnej "Teatr Światłocieni". Od 2001 r. związany był krótko z Kołem Młodych przy ZLP w Warszawie. Obecnie związany z Grupą Poetycką "Wars". Jest autorem tomików poezji: "Jesteś codziennie inaczej" (2000); "Listy do kobiety jedynej" (2001); "Przecięcie nocy" (2003); "Odległości" (2003); Obecnie w przygotowaniu do wydania są dwa zamknięte tomiki wierszy "Portrety"(2008) oraz "Okna" (2010)
Sławomir Płatek
Rocznik 1974-Gdańsk i Rumia. Poeta, prozaik, animator kultury i popularyzator kultury wina. Współautor wielu antologii-w tym antologii pokonkursowych. Publikował m.in. na łamach pism "Topos" i "Korespondencja z ojcem". Laureat m.in. konkursu literackiego ZNP w Sopocie (1996), Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Sopocie (2009), konkursu "O Strzałę Erosa" w Nowej Soli (2010) oraz wielu innych turniejów prezes Stowarzyszenia SALON LITERACKI. Poeta grupy poetyckiej WARS. Wiesław Piwowarski Urodzony w Warszawie w 1972 roku. Wykształcenie średnie przedmedyczne. Ukończył Policealne Studium Medyczne nr 4 w Warszawie im. E. Biernackiego (Wydział Ratownictwo Medyczne). Zawodowi ratownika medycznego jest wierny od 2000 roku, podobnie jak nieformalnemu związkowi z poezją. Jest bardziej poetą duszy niż intelektu. Od 1998 r. związany z Młodzieżowym Klubem Literackim działającym przy OK. "Arsus" w Ursusie. W 2000 r. był laureatem wiosennych przeglądów (konfrontacji) poetyckich przy CEK w Warszawie. Jest laureatem turniejów jednego wiersza Piastowskich Spotkań Poetyckich, oraz konkursu siódmej Piastowskiej Biesiady Poetyckiej. Od 1999r. związany z grupą poetycko-teatralną "Dwa Księżyce". Jest założycielem oraz reżyserem grupy poetycko-teatralnej "Teatr Światłocieni". Od 2001 r. związany był krótko z Kołem Młodych przy ZLP w Warszawie. Obecnie związany z Grupą Poetycką -Wars". Jest autorem tomików poezji: "Jesteś codziennie inaczej" (2000); "Listy do kobiety jedynej" (2001); "Przecięcie nocy" (2003); "Odległości" (2003); Obecnie w przygotowaniu do wydania są dwa zamknięte tomiki wierszy "Portrety"(2008) oraz "Okna" (2010)
Piotr Wiesław Rudzki
Rocznik 1977-Warszawa i Gdańsk. Dokumentalista, poeta, prozaik, teolog, polonista, pedagog i animator kultury. Doktorant w Zakładzie Literatury Współczesnej UG w Gdańsku (prof. K. Nowosielski). Absolwent UKSW w Warszawie, UG w Gdańsku i UWM w Olsztynie. Czeladnik w kuźniach poetyckich Zbigniewa Jerzyny i dr. Ziemowita Skibińskiego. Autor tomików "W niepokoju" (2005), "Juwenilia piotrowe" (2006), oraz kroniki podróży "Wąskie linie snów" (2005). Publikował m.in. na łamach pism "Poznaj swój kraj", "Autograf" i "Lampa" gościł na antenie Programu II PR i TVP Poznań. Laureat m.in. XXX Warszawskiej Jesieni Poezji (2001) i VI Połowów Poetyckich w Gdyni (2007). Stypendysta Fundacji im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat za rok 2009. Inicjator i członek grupy poetyckiej WARS - przewodniczący o/Gdańsk.
Lucyna Siemińska
Urodziła się 6 października 1962r. w Bydgoszczy. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Debiutowała wierszem "Chwila" zamieszczonym w Albumach Poetyckich pt. "Pożegnania" (poeci.com), w listopadzie 2006 roku. Publikowała na łamach "Akantu", "Znaj", "Wiadomości, Głosy, Rozmowy o Szkole", w "Albumach Poetyckich" i almanachach pokonkursowych. Jest laureatką kilku lokalnych i ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in. I nagroda w IX Agonie Poetyckim "O wieniec Akantu" (2009r.), I nagroda w Turnieju Jednego Wiersza ARKA 1, Bydgoszcz (2010), wyróżnienie w IX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego "O Laur Zawodziański" (2010). Do tej pory wydała następujące tomiki poezji: "Bliżej..." (2006), "Latawcom nie potrzeba skrzydeł" (2007), "Pryzmaty myśli" (2008), "Niebo nad słonecznikami" (2009). Swoje wiersze zamieszcza również w internecie na portalach poetyckich oraz blogu poświęconym prezentacji twórczości własnej www.lucynasieinskapoezja. blogspot.com. Zainteresowania dzieli między poezję, fotografię i bankowość.
Paweł Soroka
Urodzony 3 września 1953 roku w pierwszej stolicy Polski Gnieźnie. Poeta, dziennikarz, politolog i animator kultury oraz działań gospodarczych. Uprawia twórczość poetycką, jest autorem czterech tomików wierszy: pt. "Oczyszczenie", wydany w 1979 r., "Między stolicami", wydany w 1992 r., "Molo białe i czerwone", wydany w 1999 r. oraz "Wyzwalanie wyobraźni. Wiersze najnowsze i wybrane", wydany w 2010 roku, oraz dwóch arkuszy poetyckich: "Chwila samozatracenia", wydany w 1976 r. i "Siedemnaście erotyków", wydany w 2005 r. Ponadto jego wiersze ukazały się w kilkudziesięciu czasopismach i kilkunastu almanachach i antologiach. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Paweł Soroka jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, profesorem nadzwyczajnym dwóch uczelni: Warszawskiej Szkoły Zarządzania-Szkoły Wyższej oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest także członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, redaktorem naczelnym pisma społeczno-kulturalnego "Własnym głosem" (www.wlasnymglosem.pl), a także członkiem Rady Honorowej dwumiesięcznika "Obywatel" i członkiem Komitetu Redakcyjnego kwartalnika "Wiedza Obronna". Ponadto Paweł Soroka przewodniczy Radzie Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury, które działają w ponad 20 miastach w różnych regionach Polski (www.bmino.pl) i jest koordynatorem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, które jest niezależną organizacją społeczną o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującą interesy strategicznych branż polskiego przemysłu (www.plp.info.pl). W 2007 roku wyróżniony został odznaką "Za Zasługi dla Związku Zawodowego Maszynistów". Wiele tras kolejowych w Polsce przejechał w lokomotywie.
Jerzy Stasiewicz
Urodził się w 1968 roku w Trzonowie (pow. miechowski). Debiutował w roku 1983 w almanachu "Ziemia wierszem zdobna". Jest oddany ratowaniu ginącej tradycji wsi polskiej, czemu daje wyraz w swej poezji. Jest autorem tomików indywidualnych: "Zapach mojej ziemi" (2002, Wrocław), "Szukam własnego cienia" (2005, Kraków), "Poezji tom III" (2009, Kraków) oraz dramatu "Pojednanie" (2005, Wrocław). Jest dwukrotnym zwycięzcą turnieju jednego wiersza "Powrót z U" w Głuchołazach oraz zdobywcą Srebrnego Pióra Oficyny Wydawniczej "TAD-AD" w Jastrzębiu Zdroju. O jego poezji pisali: Zbigniew Kresowaty, Edmund Borzemski, Lidia Irena Węglarz i Daniela Długosz-Penca. W 2008 roku otrzymał z nominacji Ministra Kultury odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wraz z żoną Violettą są gospodarzami spotkań literackich "Z bitwą w tle".
Agnieszka Terlecka
Rocznik 1992-Wejherowo. Poetka. Uczennica II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Debiutantka grupy poetyckiej WARS
Izabela Wageman
Mieszkanka Koźla, historycznego miasta na Opolszczyźnie. Korzenie jednak przesadzone z Wielkopolski, a wyrwane z Litwy. Z zawodu nauczycielka języka polskiego, prywatnie Włóczykij w spódnicy. Autorka wierszy i tekstów prozatorskich. Od kilku lat współtworzy Salon Literacki. Publikowana w "Szafie" i lokalnej gazecie, lokatorka "Przestrzeni literackiej" Kędzierzyna-Koźla i pasażerka poetyckich autobusów. Współtwórczyni kilku akcji poetyckich. Obecnie przygotowuje debiutancki tomik wierszy.
Ewa Willaume-Pielka
Urodzona w styczniu 1939 r. w Poznaniu. Wojnę przeżyła w Warszawie. Od 1965 r. mieszka w Sosnowcu. Posiada wykształcenie akademickie-mgr pielęgniarstwa i jest emerytowaną nauczycielką zawodu. Była także kierownikiem szkolenia praktycznego, a następnie dyrektorem Liceum Medycznego, jak również członkiem Krajowej Komisji przy Ministrze Zdrowia do Programowania i Oceniania Podręczników Szkolnych. Wiersze pisze od 1983r, a w okresie długiej rekonwalescencji po złamaniu kręgosłupa, i zaprzestaniu pracy zawodowej z powodu II grupy inwalidztwa, stały się dla niej swoistym środkiem terapeutycznym. Publikuje w czasopiśmiennictwie zawodowym (wojewódzkim i krajowym). W obiegu zamkniętym ukazały się jej cztery tomiki wierszy.
Elżbieta Wojdała-Lis
Rocznik 1943. Z wykształcenia Bibliotekarz, chociaż wykonywanym zawodem jest-wolna czarodziejka. Wśród mistrzów wymienia Sylwię Plath, Edward Stachurę, Leszka Kołakowskiego i Marię Szymańską. Publikowała w "Radarze" (debiut 1983!); "Twórczości Robotników", "Okolicach", "Metaforze", "Autografie", Dzienniku Bałtyckim", "Kurierze Gdyńskim", "Wieczorze Wybrzeża". Opublikowała własnym sumptem: "Kupcie pieśń róży" (1993); "Wiersze 2002-2005" (2005); "Chimery paryskie" (2006); "Portrety" (2006); "Papuga konsula" (2008). Poetka towarzysząca grupy poetyckiej WARS.
Henryka Wołoszyk
Pochodzi z Gdańska. Wiersze umieszcza na portalach Internetowych: "Plezantropia", "Poezja Polska", "Amarylis", "Fatamorgana", "Wywrota". Ukazały sie rownież drukiem w kilku antologiach poetyckich. Okręca dzień wersem, noc je przybija, stąd wiersz. Publikuje pod nickiem "hewka".
Marek Zienkowicz
Przyszedł na świat w 1964 r. Zapewne, jak każdy chłopiec lubił podróżować wszelakimi pojazdami - tramwajami, autobusami, pociągami. Podróż koleją była wyjątkowa - zawsze kojarzyła się z długo oczekiwanym, pięknym czasem wakacji i wyprawą w cudowny świat Mazur - Olsztyna, Czerwonki, Mrągowa, Mikołajek, Orzysza. Zamiłowanie do kolei podsycili w Marku dwaj "cioteczno-cioteczni" kolejarze z parowozowni Ełk - bracia Ireneusz i Eugeniusz Borawscy oraz Jan Knapek - kolega ze szkoły podstawowej, z jednej ławki - który też został później maszynistą. W 1984 r. jako absolwent warszawskiego Technikum Kolejowego zatrudnił się w lokomotywowni Warszawa Odolany - najpierw jako rzemieślnik na warsztacie. Dwa lata później został pomocnikiem maszynisty a w 1987 roku otrzymał prawo samodzielnego kierowania pojazdem trakcyjnym. Zaczął od pracy manewrowej, potem ruch towarowy i wreszcie prestiżowe pociągi pośpieszne i ekspresowe. W 1997 r. pożegnał się z koleją - zmęczenie i zniechęcenie kierunkiem przemian wzięły górę nad zapałem. Latem 2006 r. ponownie rozpoczął pracę. Tym razem w Kolejach Mazowieckich, obsługując tabor z charakterystycznym zielono - białym słoneczkiem w ruchu podmiejskim. Pomysł spisywania wrażeń i wspomnień narodził się w lutową noc 2007 roku w Działdowie. Tak narodziły się internetowe Zapiski maszynisty, prezentowane na autorskim bloogu. W dalekobieżnej serii wydawniczej grupy poetyckiej WARS, wagon nr 3 - ukazała się debiutancka książka "1435 milimetrów".
RECENZJA
Gustaw Ostaszewski
Jak bardzo jazda pociągiem może być inspirująca? Czy rację miał Julian Tuwim pisząc "Lokomotywę"? Czy kolejka wąskotorowa to już przeżytek? Na wszystkie powyższe pytania czytelnik znajdzie odpowiedź biorąc do ręki książkę grupy poetyckiej WARS: "Wolny Wagon Poetycki". Już na wstępie znajdziemy sugestię, że jest to pierwsza we współczesnej Polsce antologia poezji o tematyce kolejowej. W jednym wagonie (zamiast stu siłaczy jedzących kotlety) są wiersze o tematyce podróżniczej, opis ciekawych dworców czy zapomnianych linii kolejowych. Podjęty jest trudny temat samobójczej śmierci pod kołami pociągu. W następnym przedziale widnieją napisy jako nieodłączne relacje damsko - męskie, właśnie w kontekście odległości między połówkami duszy. "Wolny Wagon Poetycki" to nie tylko wiersze - ale i fotografia - ujmująca swoją szczerością, artyzmem i trafnie uzupełniająca koloryt poezji. Zdjęcia te autorstwa Piotra Wiesława Rudzkiego pokazują we fragmentach urok Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej - jako nieodłącznego elementu przejazdu. Czy dwieście stron wystarczy, aby wyrazić współczesną podróż pociągiem? Jak realnie pokazać, że wiersze to nie tylko liryka, bądź monotonny opis przyjazdu. W przypadku tej książki - okazuje się, że w połowie września ze stacji Gniezno Wąskotorowe odjeżdża prawdziwy Wolny Wagon Poetycki wraz z kilkunastoma poetami z całego kraju, muzyką oraz filmem aby to udokumentować. Nietypowy festyn na zakończenie sezonu w kolejce wąskotorowej, niecodzienna reklama podróży poprzez jednodniowy festiwal piękna - o którym możemy przeczytać - nie zatrzymuje się na pierwszej stacji, jednakże przemierza Polskę po żelaznych drogach. Kto dzisiaj pisze wiersze o tematyce kolejowej? Wydawało by się, że prym wiodą maszyniści, konduktorzy, dróżnicy... ale niestety tak nie jest. W niniejszej antologii jest tylko jeden aktywny maszynista, którzy rzetelnie dobiera metafory do swojej ciężkiej pracy (Marek Zienkowicz), Kobieta - której dziad i ojciec pracował na kolei, a Ona (Małgorzata Błońska) mieszka 18 metrów od torów i na co dzień musi pracować w hotelu. Wśród poetów, którzy zdecydowali się wsiąść do Wolnego Wagonu Poetyckiego znajdziemy osobliwy bilet u Bibliotekarzy (Piotr Wiesław Rudzki, Elżbieta Wojdała-Lis), która w chwili obecnej wykonuje wolny zawód czarodziejki, Ratownika Medycznego (Wiesław Piwowarski), Psychologa (Jacek Furmański), Ochroniarza po przejściach (Paweł Garnecki), Pielęgniarki (Ewa Willaume-Pielka), Prawnika (Jacek Karolak), Politologa (Paweł Soroka), czy Dziennikarza (Jerzy Granowski). Listę osób aktywnych zawodowo zamyka Mistrz Piekarnictwa (Piotr Goszczycki). Mieszanka zawodów, oraz poetyk (łącznie z satyrą Zbigniewa Kurzyńskiego) pozwoliła na wydanie antologii, w której w niezwykły sposób podjęty został temat nie tylko naszej kolei. W wywiadzie Goszczycki zauważa: "W trakcie poszukiwań zielonego semafora, dogodnych wolnych przejazdów okazało się, że jest bardzo trudno dopasować lokomotywę, która poprowadzi aż tyle różnorodnych wierszy. Pierwotnie chcieliśmy zaprezentować jedynie kilku autorów oraz Gnieźnieńską Wąskotorową. Po tygodniu okazało się, że jest bardzo wielu poetów, którzy w swej twórczości posiadają również wiersze o pożądanej tematyce. Miejscowości z których pochodzą poeci, przysporzyło wiele niespodzianek. Jest to obszerne terytorium od Nowego Targu aż po Sztokholm. Sądzę, że dzięki inicjatywie grupy poetyckiej WARS, oraz niniejszej antologii dumnie wkroczymy w nową "epokę" kolejnictwa, która rysuje szerokie ramy dla społeczeństwa, gdzie pasażerowie nie są tylko masą do przewożenia. Kiedyś w wierszach opisywano jedynie parowozy, dziś temat ten - jest znacznie głębszy, szerszy, co nie oznacza że lepszy. Wraz z Piotrem Wiesławem Rudzkim, staraliśmy się wyselekcjonować wiersze, które godnie opisały rzeczywistość i pokazały że Kolej to jeszcze coś ważnego, coś innego od elektrowozów pokonujących tysiące kilometrów." Wolny Wagon Poetycki to nie tylko ponad 30 autorów ale również ważni patroni medialni, którzy stoją murem za grupą tworząc ładowne transportery przeznaczone do przewozu emocji oraz informacji. Wśród instytucji należy wyszczególnić portal Rynek Kolejowy, który na bieżąco relacjonuje co dzieje się w środowisku. W dalszej kolejności plasuje Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa (patronat honorowy, ponieważ na tej trasie odbywa się Wolny Wagon Poetycki); Bardzo prężnie rozwijające się Koleje Mazowieckie (uruchamiające na dobę 792 pociągi podmiejskie); II Liceum Ogólnokształcące w Sopocie; Portal www.nakanapie.pl - skupiający wszystkie książki w jednym miejscu, portal Kuźnia Literacka (www.kuznia.art.pl), czasopismo regionalne "Tygodnik Kępiński", czasopismo literackie "Migotania i Przejaśnienia", czasopismo "Własnym Głosem" czy niezależny portal miłośników jazdy pociągami: www.pkp-jazda.pl W prosty sposób powstała książka, która udowadnia potrzebę eksploatowania wierszy służącą do przewozu osób oraz wrażeń. Patrząc na wymiary książki, można sądzić, że na odjazd Wolnego Wagonu Poetyckiego mogło się spóźnić wielu poetów, wiele instytucji - którzy na wspólnym bilecie chcieli by posłuchać co w trawie piszczy. Niestety, pociąg odjechał, będzie następny. Wiadomo już, że w przyszłym po raz kolejny rozkołysze się inicjatywa Wolny Wagon Poetycki w Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej a zakończy się antologią. Na razie mamy tą publikację - której należy życzyć tylko jednego - zielonej.
Gustaw Ostaszewski
"Wolny wagon poetycki"
Redaktor: Piotr Goszczycki.
Wstęp: Agnieszka Goszczycka - "Jedyny taki przejazd koleją".
Fotografia: Piotr Wiesław Rudzki.
Wydawnictwo Komograf Warszawa.
ISBN 978-83-62769-04-9
"[BEZ TYTUŁU]" - Antologia wierszy
Justyna Barańska,Irena Barbier, Anna Blaschke, Małgorzata Borzeszkowska, Krzystof T. Dąbrowski, Ewa Domeradzka, Jerzy Granowski, Daniela Jadwiga Jarszak, Ewa Kołodyńska, Tomasz Kowalczyk, Łucja Kucińska, Iwona Łomicz, Sławomir Majewski (Plezantrop), Bartłomiej Niesobski, Aleksandra Elżbieta Pietkiewicz, Ewa Pietrzak, Jerzy Reuter, Piotr Rudnicki, Władysław Ryś, Jurata Bogna Serafińska, Dariusz Sikora, Joanna Szafraniec, Aleksandra Tarkowska
Wydano z inicjatywy portalu literackiego PLEZANTROPIA
Wydawnictwo GODDAM 2009
Piła 207 2007
ISBN 978-83-924090-6-9
LEŚNICZÓWKA PRANIE
Andrzej Braun, Władysław Broniewski, Janina Brzostowska, Zbigniew Chojnowski, Tadeusz Chróścielewski, Wojciech Marek Darski, Leszek Długosz, Wincenty Faber, Jan Huszcza, Bogusław R. Januszewski, Anna Kamieńska, Krzysztof Karasek, Wojciech Kass, Wojciech Kawiński, Grzegorz Kociuba, Tadeusz Kubiak, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Leszek Aleksander Moczulski, Jan Nagrabiecki, Janina Osewska, Tadeusz Różewicz, Włodzimierz Słobodnik, Waldemar Smaszcz, Leopold Staff, Adriana Szymańska, Tadeusz Śliwiak, Jan Śpiewak i Aleksandra Tarkowska.
Redaktor książki: Zbigniew Fałtynowicz.
Wydawca: "Z bliska" i Towarzystwo Aktywności Społecznej "Mazury Garbate", Gołdap 2006.
Książkę dofinansowało Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu oraz Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie.
ISBN 83-920284-8-1
Copyright © Designed by Alpha Studio <<-->> Copyright © administrator SMFG