Poetycka strefa
Jerzego
Granowskiego
Jerzego
Granowskiego
Życie jest piękne, nie marnujmy go. Optymistom żyje się lepiej.
BIBLIOTEKA ŚLĄSKA
Mam wielu przyjaciół piszących, malujących fotografujących, komponujących, śpiewających i grajacych, jednym słowem - twórców. Można ich posłuchać w wywiadach, które z nimi przeprowadziłem w różnych artystycznych okolicznościach.
Więcej wywiadów na stronie Echa Kultury oraz na Youtubie
W Bibliotece Śląskiej w Katowicach 13 kwietnia 2016 roku odbyło się spotkanie z szefem fundacji "Razem dla Afryki" Krzysztofem Błażycą - podróżnikiem, dziennikarzem, poetą, pisarzem, który promował książkę "Tego drzewa nie zetniesz". Spotkanie prowadziła dr Lucyna Smykowska-Karaś. Piosenkę dla fundacji skomponował i tekst napisał Szymon Babuchowski. Materiał opracował i wywiad przeprowadził Jerzy Granowski.
O tym jak dziecku przystępnie przekazać najważniejsze sprawy codziennego życia, jak zaciekawić światem, a także - o najbardziej adekwatnych do wieku dziecka formach tekstu, od krótkich rymowanek, poprzez wierszyki i opowiadania po bogate utwory literackie, rozmawiano podczas spotkania z autorkami książek dla dzieci: Bogusławą Tutajewicz i Urszulą Gładką. W środę 24 lutego br. w sali Benedyktynka Biblioteki Śląskiej spotkanie prowadziła dr Lucyna Smykowska-Karaś. Do dyskusji zaproszeni zostali także goście oraz poetka Bronisława Sibiga i poeta Jerzy Granowski.
Dojrzewanie do jesieni.
Refleksje po spotkaniu z poetkami: Stanisławą Kalus, Lucyną Smykowska-Karaś, Romą Jegor i Małgorzatą Anną Bobak 13 stycznia 2016 roku w Bibliotece Śląskiej.
Młode dziewczyny, wchodzące w życie pierwszych uniesień miłosnych. To wiosna rozkwitajacych pąków i wschodzących szerokim uśmiechem kwiatów. Młode dziewczyny pełne ufności w przyszłość.
Nadchodzi lato z dojrzałymi już owocami, panien wiedzących czego oczekiwać od życia. Pierwsze doświadczenia uniesień erotycznych, obaw przed pierwszymi porażkami i rodzącymi sie pytaniami: kocha nie kocha, tylko ja czy inna, pierwsze porażki i dramaty. Nowe doświadczenia. Ciąża, strach przed bólem, wychowanie dzieci, praca, ciagła rywalizacja, walka z przeciwnościami, które niesie los.
Wreszcie jesień, jesień życia, jesień miłości, starość, na nowo odnajdywanie siebie. Coraz wiecej pytań: czy się mu podobam, czy to jeszcze miłość czy tylko przyzwyczajenie, czy to ten sam człowiek z którym się związałam przed laty? A co gdy go braknie? Jednak trwamy, mamy kapitał miłości zdeponowany w naszych dzieciach, wnukach. To coś co ogrzewa nasze pomarszczone dłonie, powykrecane stawy, posiwiałe włosy, wyłysiałe głowy i nabyta mądrość, i plecak doświadczeń, Nawet wspólne siedzenie przed telewizorem, z którego wieje zbrodnią i pustką, rogrzewa dwoje starszych, nadając sens kurczącego sie czasu. Ogień zimowych serc rozgrzewają wspomnienia mijających pór roku i odbicie naszej egzystencji w naszych wnuczętach i napisanej poezji.
Cztery panie z różnym bagażem doświadczeń spotkały się w Bibliotece Śląskiej Benedyktynce by przejść z poezją przez wszystkie pory życia pod wspólnym tytułem wieczoru - "Dojrzewanie do jesieni". Do jesieni dojrzewały poetki: Stanisława Kalus, Lucyna Smykowska-Karaś Roma Jegor i Małgorzata Anna Bobak. Całą drogę twórczą od wiosny do jesieni wraz z innymi uczestnikami wieczoru poetyckiego obserwował Jerzy Granowski.
W Bibliotece Śląskiej w Katowicach 9 grudnia odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Hajkowskim "Dziś nie ucieknę bezszelestnie", promujące tom wierszy "Corona radiata", opublikowany nakładem Wydawnictwa Naukowego Śląsk w 2014 roku.
Grzegorz Hajkowski, ur. 1965 w Katowicach, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, autor wierszy, esejów i prozy artystycznej, nauczyciel. Debiutował w 1999 roku wierszem Tableau w Przeglądzie Powszechnym. Filolog, doświadczony redaktor prac pisemnych z zakresu humanistyki, pedagogiki, nauk społecznych i teologii, a także - czytelnik, laureat konkursów poetyckich, recytator i uczestnik audycji radiowych. Utwory ulubionych poetów lubi poddawać próbie głośnej interpretacji. Publikował w periodykach i pokonkursowych almanachach literackich. W 2014 nakładem ukazał się zbiór jego wierszy pt.: Corona radiata. Spotkanie z Grzegorzem Hajkowskim prowadziła dr Lucyna Smykowska-Karaś. Autor prowadzi swój blog: coronaradiata.blog.onet.pl
W holu Biblioteki Śląskiej można oglądać dwie wystawy red. Wojciecha Mszycy:
- Polskie Specyfiki i Wytwory Beiersdorfa z okazji 90-lecia polskiej wytwórni NIVEA, katowickiego PEBECO oraz 90-lecia niebiesko-białego wyglądu opakowań najsłynniejszego kremu Świata.
- Wydawnictwa poświęconych kolarstwu (z prywatnych kolekcji i zbiorów Biblioteki Śląskiej) oraz pamiątek sportowych (w tym po raz pierwszy w Katowicach ekspozycja rowerów począwszy od modeli z początku XX wieku).
Z red. Wojciechem Mszycą rozmawia red. Jerzy Granowski.
"Zniewalające czarodziejki. Agaty ze Śląska." - wystawa minerałów z kolekcji Jana Rzymełki. Fotorelacja: Jerzy Granowski.
Wystawę można zwiedzać do 20 maja 2015 roku w Bibliotece Ślaskiej w Katowicach.
Bardzo udane spotkanie z Gabrielą Anną Kańtor w Bibliotece Śląskiej, które prowadziła Lucyna Smykowska-Karaś. Przepełniona sala świadczyła o zainteresowaniu, którym cieszy się Autorka książki "Koronki z płatków śniegu". Książki, które autorka miała ze sobą zniknęły jak świeże bułeczki, tak że ja przygotowując materiał nie zdołałem już kupić tej pięknej śląskiej sagi rodzinnej...
Wywiad z Danutą Dąbrowską-Obrodzką, przeprowadzony przez Jerzego Granowskiego po wieczorze autorskim w dniu 25 lutego 2015 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Spotkanie prowadziła dr Lucyna Smykowska-Karaś...
Fotoprezentacja i rozmowa z poetą Krzysztofem Kokotem po spotkaniu w Bibliotece Śląskiej, które prowadziła dr Lucyna Smykowska-Karaś.
Pisarka Anna Strzelec z Gorzowa Wlkp. udzieliła wywiadu Jerzemu Granowskiemu po spotkaniu autorskim w Bibliotece Śląskiej w Katowicach 25.09.2013 r. Był to wspólny wieczór literacki z wrocławską poetką Izabelą Moniką Bill, a spotkanie prowadziła dr Lucyna Smykowska-Karaś.
Poetka Izabela Monika Bill udzieliła wywiadu Jerzemu Granowskiemu po spotkaniu autorskim w Bibliotece Śląskiej w Katowicach 25.09.2013 r. Był to wspólny wieczór literacki z wrocławską pisarka Anną Strzelec z Gorzowa Wlkp., a spotkanie prowadziła dr Lucyna Smykowska-Karaś.
Copyright © Nazwa Strony, Designed by Alpha Studio - darmowe szablony
Copyright © SMFG 2011
LOGOWANIE